Konsulat
Republiki Chorwacji
w Rzeczypospolitej Polskiej
Kraków
Polski (Polish) Chorwacki
>> 15 stycznia 1992 roku, dwa dni po uznaniu Chorwacji przez Watykan (papieża Polaka – Jana Pawła II) jako niepodległego państwa, 12 państw EWG (współczesnej UE) oraz Polska, Norwegia, Austria i Węgry uznały również niepodległość Chorwacji.<< >> Konsul Honorowy Republiki Chorwacji w Krakowie oraz dyrektor MDK „Koszutka” w Katowicach zapraszają na wernisaż wystawy “Chorwackie Niematerialne Dziedzictwo Kulturowe na listach UNESCO”. <<
środa
24 stycznia 2018r.

Aktualności

spotkanie korpusu konsularnego na Śląsku
05.04.2011r.

W dniu 4 kwietnia 2011 roku odbyło sie spotkanie korpusu konsularnego Polski Południowej w Zabrzu. Organizatorem tego spotkania były władze województwa śląskiego, prezydent miasta Zabrza oraz konsul honorowy Republiki Słowenii Marian Barański. W spotkaniu tym uczestniczył konsul honorowy Republiki Chorwacji Paweł Włodarczyk.

Spotkanie to miało na celu integrację środowiska konsularnego w Polsce Południowej z władzami województwa śląskiego, a także promocję nadchodzącej z dniem 1 czerwca 2011 roku prezydencji Polski w UE, wzajemne przygotowanie się do wielu wizyt przedstawicieli krajów, członków UE, jakie będą odbywać się na terenie województwa śląskiego. Spotkanie korpusu konsularnego odbyło się 320 metrów pod ziemią, w zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego Guido, w Zabrzu. Konsulowie mieli okazję nie tylko rozmawiać na tematy społeczno-gospodarcze regionu ale również mogli zapoznać się z pracą górników i funkcjonowaniem kopalni węgla kamiennego na Śląsku. Na zakończeniu spotkania konsulowie uczestniczyli w prawdziwej śląskiej biesiadzie i w pasowaniu konsuli na górników.
Kopalnia Guido powstała w 1855 roku. W 1967 roku utworzono tu Kopalnię Doświadczalna Węgla Kamiennego M-300, w której prowadzono doświadczenia eksploatacyjne z maszynami górniczymi. W 1982 roku na terenie tej kopalni uruchomiono Skansen Górniczy Guido, który w 1996 roku zakończył swą działalność. W 2007 roku Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego Guido ponownie otworzyła swe podwoje dla turystów. Jest jedną z największych atrakcji śląskiego szlaku zabytków przemysłowych.