Konsulat
Republiki Chorwacji
w Rzeczypospolitej Polskiej
Kraków
Polski (Polish) Chorwacki
>> Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, pełnych wiary i nadziei, pogody ducha oraz radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w gronie rodziny i przyjaciół, wszystkim współpracownikom i miłośnikom Chorwacji życzy Konsul Honorowy Republiki Chorwacji w Krakowie Paweł Włodarczyk ................ 6 i 7 kwietnia br w Filharmonii Krakowskiej wystąpi Martina Filjak, znana chorwacka pianistka. Pod dyrekcją Charlesa Oliviera-Monroe’a Orkiestra krakowskiej Filharmonii i Martina Filjak wykonają koncert symfoniczny. Zapraszamy chorwackich fanów na ten koncert <<
sobota
21 kwietnia 2018r.

Aktualności

spotkanie korpusu konsularnego na Śląsku
05.04.2011r.

W dniu 4 kwietnia 2011 roku odbyło sie spotkanie korpusu konsularnego Polski Południowej w Zabrzu. Organizatorem tego spotkania były władze województwa śląskiego, prezydent miasta Zabrza oraz konsul honorowy Republiki Słowenii Marian Barański. W spotkaniu tym uczestniczył konsul honorowy Republiki Chorwacji Paweł Włodarczyk.

Spotkanie to miało na celu integrację środowiska konsularnego w Polsce Południowej z władzami województwa śląskiego, a także promocję nadchodzącej z dniem 1 czerwca 2011 roku prezydencji Polski w UE, wzajemne przygotowanie się do wielu wizyt przedstawicieli krajów, członków UE, jakie będą odbywać się na terenie województwa śląskiego. Spotkanie korpusu konsularnego odbyło się 320 metrów pod ziemią, w zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego Guido, w Zabrzu. Konsulowie mieli okazję nie tylko rozmawiać na tematy społeczno-gospodarcze regionu ale również mogli zapoznać się z pracą górników i funkcjonowaniem kopalni węgla kamiennego na Śląsku. Na zakończeniu spotkania konsulowie uczestniczyli w prawdziwej śląskiej biesiadzie i w pasowaniu konsuli na górników.
Kopalnia Guido powstała w 1855 roku. W 1967 roku utworzono tu Kopalnię Doświadczalna Węgla Kamiennego M-300, w której prowadzono doświadczenia eksploatacyjne z maszynami górniczymi. W 1982 roku na terenie tej kopalni uruchomiono Skansen Górniczy Guido, który w 1996 roku zakończył swą działalność. W 2007 roku Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego Guido ponownie otworzyła swe podwoje dla turystów. Jest jedną z największych atrakcji śląskiego szlaku zabytków przemysłowych.