Konsulat
Republiki Chorwacji
w Rzeczypospolitej Polskiej
Kraków
Polski (Polish) Chorwacki
>> Konsul Honorowy Republiki Chorwacji w Krakowie, Paweł Włodarczyk zaprasza wszystkich zainteresowanych na uroczyste obchody święta narodowego Republiki Chorwacji „Dzień Państwowości” w dniu 25 czerwca 2018 roku, na Rynek Główny w Krakowie<<
sobota
23 czerwca 2018r.

Aktualności

Konferencja "Bałkany 15 lat po wojnie"
07.04.2011r.

W dniu 6 kwietnia 2011 roku, na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, odbyła sie konferencja naukowa pod nazwą „Bałkany 15 lat po wojnie”. W konferencji uczestniczyli ambasador Republiki Chorwacji Ivan Del Vechio oraz konsul honorowy Republiki Chorwacji w Krakowie Paweł Włodarczyk. W konferencji uczestniczyli również ze strony gości ambasador Bośni i Hercegowiny Koviljka Śpirić, ambasador Republiki Serbii  Radojko Bogojević,  twórca programów kulinarnych, historyk – Robert Makłowicz. Ze strony organizatorów udział wzięli rektor UEK prof. dr hab. Roman Niestrój oraz prezes Koła Naukowego Handlu Zagranicznego Marcin Sowiński z współpracującymi z nim koleżankami i kolegami.

Konferencja była okazją nie tylko do wspomnień o wojnie z ubiegłej dekady i zrozumienia jej przyczyn. Próbowała też podsumować  zmiany, jakie zaszły w Chorwacji, Serbii oraz Bośni i Hercegowinie od zakończenia działań zbrojnych i zaprezentowała  to, co kraje te mają już dzisiaj do zaoferowania zarówno w sferze gospodarczej jak i kulturowej. W miarę coraz dalej idącej stabilizacji oraz ocieplania się stosunków pomiędzy tymi krajami, omówiono możliwości wejścia tych krajów do Unii Europejskiej. Konferencja podniosła też aspekty ekonomii oraz kultury. O czynnikach rozwoju gospodarczego (atuty krajów oraz ich słabe strony, specyficzne cechy krajów wyróżniających je w regionie), o perspektywach członkostwa w Unii Europejskiej i korzyściach z tego płynących, oraz o współpracy regionalnej pomiędzy tymi krajami mówili ambasadorowie tych krajów.

Konsul honorowy Chorwacji Paweł Włodarczyk, pełniący jednocześnie funkcję prezesa Polsko-Chorwackiej Izby Przemysłowo-Handlowej skoncentrował swoją wypowiedź na obecnych stosunkach gospodarczych pomiędzy Polską i Chorwacją, płaszczyznach, warunkach, przeszkodach i możliwościach ich rozwoju.

Problem wielu kultur i wyznań na terenie Bośni i Hercegowiny, problem Kosowa (Serbii) oraz czym są Bałkany, czyli o kulturze regionu omówił w swoim stylu Robert Makłowicz  miłośnik i znawca tamtego regionu.

Należy,  bez większego ryzyka powiedzieć , że konferencja była bardzo udana i potrzebna wszystkim stronom, co świadczyło w ilości zadawanych pytań przez uczestników konferencji i obszernych odpowiedzi na nie, przez przedstawicieli  trzech krajów bałkańskich.
Organizatorom należy pogratulować zarówno pomysłu na konferencję jak i wyśmienite jej zorganizowanie. Dziękujemy !!!