Konsulat
Republiki Chorwacji
w Rzeczypospolitej Polskiej
Kraków
Polski (Polish) Chorwacki
>> Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, pełnych wiary i nadziei, pogody ducha oraz radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w gronie rodziny i przyjaciół, wszystkim współpracownikom i miłośnikom Chorwacji życzy Konsul Honorowy Republiki Chorwacji w Krakowie Paweł Włodarczyk ................ 6 i 7 kwietnia br w Filharmonii Krakowskiej wystąpi Martina Filjak, znana chorwacka pianistka. Pod dyrekcją Charlesa Oliviera-Monroe’a Orkiestra krakowskiej Filharmonii i Martina Filjak wykonają koncert symfoniczny. Zapraszamy chorwackich fanów na ten koncert <<
sobota
21 kwietnia 2018r.

Aktualności

Tradycyjne Spotkanie Wigilijne w konsulacie Republiki Chorwacji
14.12.2015r.

W Dworze Czeczów w Krakowie, gdzie ma siedzibę Konsulat Republiki Chorwacji w Krakowie, w dniu 11 grudnia br. po raz kolejny zostało zorganizowane Spotkanie Wigilijne dla korpusu konsularnego i sympatyków Chorwacji. Organizatorem tego corocznego spotkania był Konsul Honorowy Paweł Włodarczyk.

Od lewej: ks.kanonik Bogdan Markiewicz, burmistrz Splitu Ivo Baltasar, KH Paweł Włodarczyk,
marszałek Województwa Malopolskiego Wojciech Kozak i ks.biskup Damina Muskus

Na Spotkanie Wigilijne przybyło ponad 100 osób, reprezentujących korpus konsularny z ponad 18 krajów, organizacje samorządowe, burmistrzów i wójtów, z którymi współpracuje konsul Republiki Chorwacji. Przybyli rektorzy uczelni krakowskich, przedstawiciele biznesu, kultury, różnych organizacji i instytucji a także wielu  sympatyków Chorwacji i przyjaciół konsula. Zaproszenie przyjął również wojewoda małopolski Jerzy Miller oraz wicemarszałek Województwa Małopolskiego Wojciech Kozak. Swoją obecnością uświetnili spotkanie wigilijne ks. biskup Damian Muskus i ks. kanonik Bogdan Markiewicz, proboszcz bieżanowskiej parafii. Spotkanie wigilijne w tym roku uświetniła też swoją obecnością chorwacka delegacja ze Splitu z burmistrzem tego miasta panem Ivo Baltasarem. Wśród konsulów obecni byli po raz pierwszy konsulowie Rosji, Stanów Zjednoczonych i Ukrainy, którzy kilka miesięcy temu rozpoczęli swoją misję dyplomatyczną w Krakowie.

Po przywitaniu wszystkich gości przez gospodarza spotkania wigilijnego głos zabrał dziekan korpusu konsularnego Konsul Generalny Republiki Federalnej Niemiec – dr Werner Kohler, który poinformował zebranych o działalności konsulatów w Krakowie, ich roli i aktywności oraz złożył wszystkim w niezwykle ciepłych słowach świąteczno-noworoczne życzenia. Podziękował też konsulowi Pawłowi Włodarczykowi za wprowadzoną tradycję organizowania corocznych spotkan wigilijnych z udziałem korpusu konsularnego.

Kolejno wystąpił Ivo Baltasar, burmistrz Splitu, który złożył wszystkim życzenia świąteczno-noworoczne i zaprosił ich do stolicy pięknej Dalmacji. Dowodem na piękno Chorwacji był kilkuminutowy film ukazujący urokliwe miejsca tego chorwackiego regionu.
Następnie głos zabrał Konsul Honorowy Republiki Austrii Andrzej Tombiński, który opowiedział o tradycjach wigilijnych i bożonarodzeniowych w Austrii. Szczególne ujęła wszystkich historia o powstaniu najpiękniejszej kolędy świata Cicha Noc, której słowa zostały przetłumaczone na ponad 300 języków świata.

Wśród oficjalnych gości wystąpił wojewoda małopolski Jerzy Miller, który podziękował konsulowi Pawłowi Włodarczykowi za pielęgnowanie wigilijnej tradycji, która od kilku lat gromadzi coraz więcej uczestników. Zwrócił on uwagę na polską tradycje wolnego miejsca przy wigilijnym stole, nawiązują to zaistniałej sytuacji międzynarodowej.

Opłatki, którymi później dzielono się i składano sobie życzenia poświęcił ks. biskup Damian Muskus w asyście ks. kanonika Bogdana Markiewicza, składając wszystkim niezwykle ciepłe życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Ks. biskup zwrócił się też do wszystkich konsulów korpusu krakowskiego z informacją na temat przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w lipcu przyszłego roku w Krakowie.

przedstawiciele Cro.pl z konsulem honorowym Pawłem Włodarczykiem

Przed zakończeniem części oficjalnej konsul honorowy Paweł Włodarczyk podziękował sponsorom Spotkania Wigilijnego. Poinformował o Międzynarodowym Porcie Lotniczym im. Jana Pawła II Kraków-Balice sp. z o.o. tj. o Krakow Airport, jako drugim co do wielkości w Polsce po Warszawie, o jego rozbudowie, nowoczesnej architekturze nowego Terminalu i zaprosił wszystkich do korzystania z tego portu lotniczego.

Na zakończenie części oficjalnej z koncertem wystąpił znany w Polsce zespół jazzowy „Trio Wojciecha Groborza”, gościnnie z solistką Katarzyną Radwańską. Usłyszeć można było wiele znanych piosenek świątecznych i oczywiście polskich kolęd, które mieli okazję śpiewać razem przybyli na spotkanie wigilijne goście. Oczywiście nie mogło braknąć kolęd Cicha Noc, Bóg się rodzi czy Lulajże Jezuniu.

Po części oficjalnej wszyscy uczestnicy spotkania wigilijnego składali sobie życzenia świąteczne i noworoczne, przechodząc do Sali Kominkowej w Dworze Czeczów, gdzie mogli posilić się tradycyjnymi potrawami wigilijnym przygotowanymi przez bieżanowską restauracje Magillo i degustować się chorwackim winem. Ostatni goście, jak zwykle opuszczali spotkanie wigilijne krótko przed północą z torami wypełnionymi świątecznymi upominkami i butelką chorwackiego wina.