Konsulat
Republiki Chorwacji
w Rzeczypospolitej Polskiej
Kraków
Polski (Polish) Chorwacki
>> 15 stycznia 1992 roku, dwa dni po uznaniu Chorwacji przez Watykan (papieża Polaka – Jana Pawła II) jako niepodległego państwa, 12 państw EWG (współczesnej UE) oraz Polska, Norwegia, Austria i Węgry uznały również niepodległość Chorwacji.<< >> Konsul Honorowy Republiki Chorwacji w Krakowie oraz dyrektor MDK „Koszutka” w Katowicach zapraszają na wernisaż wystawy “Chorwackie Niematerialne Dziedzictwo Kulturowe na listach UNESCO”. <<
środa
24 stycznia 2018r.

Aktualności

Konkurs wiedzy o Chorwacji – z okazji 25-lecia niepodległości
02.03.2016r.

Konsulat honorowy Republiki Chorwacji w Krakowie po raz pierwszy organizuje „Konkurs Wiedzy o Chorwacji” – z okazji 25-lecia niepodległości tego kraju. W konkursie może uczestniczyć młodzież szkół gimnazjalnych z trzech województw: małopolskiego, podkarpackiego i śląskiego. Konkurs obejmuje 2.144 szkoły gimnazjalne i około 160.000 uczniów tych gimnazjów.
Wręczenie nagród finalistom odbędzie się w czerwcu, w trakcie Gali Chorwackiej w Teatrze im J. Słowackiego w Krakowie, organizowanej przez konsulat z okazji 25-lecia niepodległości Republiki Chorwacji. Już dzisiaj konsul honorowy Paweł Włodarczyk zaprasza sympatyków Chorwacji do udziału w Gali Chorwackiej.

Konkurs Wiedzy o Chorwacji organizowany jest przy współpracy kuratoriów oświaty z trzech województw obejmujących okręg konsularny konsulatu w Krakowie oraz Instytutu Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, którego pracownicy czuwać będą nad merytoryczną oceną tego konkursu oraz pod patronatem marszałków tych województw. Konkurs składa się z dwóch etapów i obejmuje on jeden z obszarów tematycznych związanych z przyrodą i geografią Chorwacji, z historią, zabytkami i tradycjami Chorwacji oraz opisującą współczesną Chorwację.

Głównym celem konkursu jest zainteresowanie uczniów gimnazjów województw Południowej Polski Chorwacją oraz pogłębienie ich wiedzy na temat tego kraju.