Konsulat
Republiki Chorwacji
w Rzeczypospolitej Polskiej
Kraków
Polski (Polish) Chorwacki
>> Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, pełnych wiary i nadziei, pogody ducha oraz radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w gronie rodziny i przyjaciół, wszystkim współpracownikom i miłośnikom Chorwacji życzy Konsul Honorowy Republiki Chorwacji w Krakowie Paweł Włodarczyk ................ 6 i 7 kwietnia br w Filharmonii Krakowskiej wystąpi Martina Filjak, znana chorwacka pianistka. Pod dyrekcją Charlesa Oliviera-Monroe’a Orkiestra krakowskiej Filharmonii i Martina Filjak wykonają koncert symfoniczny. Zapraszamy chorwackich fanów na ten koncert <<
sobota
21 kwietnia 2018r.

Aktualności

Wojewódzkie finały konkursu wiedzy o Chorwacji wyłoniły zwyciężców !
03.05.2016r.

Z okazji 25-lecia niepodległości Republiki Chorwacji, w miesiącach marcu i kwietniu tego roku, został zorganizowany przez Konsulat Honorowy Republiki Chorwacji w Krakowie „Konkurs wiedzy o Chorwacji”. Konkurs ten odbył się w okręgu konsularnym Konsulatu Honorowego Republiki Chorwacji w Krakowie, obejmującej trzy województwa na południu Polski i skierowany został do 2144 szkół gimnazjalnych, w których uczy się ponad 160 tysięcy uczniów w wieku od 13 do 16 lat.
W dniu 25 kwietnia br w Katowicach odbył się kolejny regionalny finał Konkursu Wiedzy o Chorwacji, dla szkół gimnazjalnych, obejmujący województwo śląskie. Zwyciężyli uczniowie z Gimnazjum nr 1 w Lędzinach.
Z kolei w dniu 29 kwietnia br w Rzeszowie odbył się regionalny finał Konkursu Wiedzy o Chorwacji, obejmujący województwo podkarpackie. Zwyciężyli uczniowie z Gimnazjum w Posadzie Górnej koło Rymanowa,
Wcześniej, bo 12 kwietnia odbył się w Krakowie regionalny finał tego konkursu dla województwa małopolskiego, w którym zwyciężyli uczniowie z Zespołu  Placówek Oświatowych w miejscowości Maniowy .

Na zdjęciu: uczniowie z województwa śląskiego podczas konkursu.


Regionalny finał Wiedzy o Chorwacji, dla szkół gimnazjalnych, obejmujący województwo śląskie odbył się w gościnnych progach Instytutu Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu. Z kolei regionalny finał konkursu obejmujący województwo podkarpackie odbył się w nowo otwartym Zespole Szkół nr 7 w Rzeszowie. Regionalny Konkurs Wiedzy o Chorwacji w Małopolsce odbył się w gościnnym Zespole Szkół Ekonomicznych nr 1 w Krakowie..

Na zdjęciu: uczniowie z województwa małopolskiego w trakcie konkursu

Celem konkursu było pogłębienie wiedzy uczniów gimnazjów tego regionu na temat Chorwacji jak również pogłębianie współpracy pomiędzy partnerskimi województwami obu krajów (województwo śląskie z żupanią szybenicko-knińską, małopolskie z żupanią istryjską i podkarpackie z żupanią zadarską), szczególnie w zakresie edukacji młodego pokolenia.

Organizatorem Konkursu Wiedzy o Chorwacji jest konsul honorowy Republiki Chorwacji w Krakowie. Współorganizatorami są Instytut Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Śląskiego, oraz Kuratoria Oświaty z Krakowa, Katowic i Rzeszowa. Honorowy Patronat nad konkursem objęli marszałkowie województwa małopolskiego, podkarpackiego i śląskiego.

Specjalne podziękowania należą się członkom komisji oceniającej Konkurs Wiedzy o Chorwacji, pracownikom Instytutu Filologii Śląskiej: lektorce języka chorwackiego – mgr Petrze Gverić Katana, dr Paulinie Pycia-Koscak oraz z-cy dyrektora IFS UŚ - dr hab. Leszkowi Małczakowi. Podziękowania kierowane są również do kuratorów oświaty z trzech województw za przystąpienie do konkursu oraz do pań wizytatorów: pani Bożeny Walczak z małopolskiego kuratorium, Joanny Sobotnik z śląskiego kuratorium i Małgorzaty Lechowskiej z podkarpackiego kuratorium.

Na zdjęciu: uczniowie z województwa podkarpackiego w trakcie konkursu

Miłą niespodziankę sprawili uczniowie z Zespołu Szkół Gospodarczych im Mikołaja Spytka Ligęzy w Rzeszowie, którzy serwowali wszystkim uczestnikom Konkursu Wiedzy o Chorwacji z województwa podkarpackiego zakąski i dania obiadowe, wykonane przez siebie. Dziękujemy uczniom i ich opiekunom za przygotowanie wyjątkowo smacznych potraw, wykonanych wg własnej inwencji.

Na zdjęciu: uczniowie z Zespołu szkół Gastronomicznych z opiekunami .