Konsulat
Republiki Chorwacji
w Rzeczypospolitej Polskiej
Kraków
Polski (Polish) Chorwacki
>> Chorwacji !!! Urocze miejsca, słońce, ciepła i czysta woda, piękne góry oraz gorącego serca ludzie czekają na Was !!!<<
środa
23 maja 2018r.

Aktualności

Światowe Dni Młodzieży AD 2016 w Krakowie przeszły do historii
08.08.2016r.

W dniach 25-31 lipca 2016 roku, w Krakowie odbyły się Światowe Dni Młodzieży zakończone nocnym czuwaniem i Mszą Świętą Posłania w dniu 31 czerwca br w tzw. Campusie Misericordiae, na które przybyło około 2.500.000 młodych ludzi z niemal wszystkich krajów świata. Na te uroczystości do Krakowa przyjechało około 2.500 młodych katolików z Chorwacji.

Młodzi chorwaccy katolicy przed sanktuarium Najświętszej Rodziny po zakończeniu katechezy.

Wcześniej, około 1800 młodych Chorwatów przebywało przez tydzień w diecezjach południowej Polski, mając okazję nie tylko do modlitwy przygotowującej do ŚDM w Krakowie ale również do zwiedzenia najciekawszych zakątków tej części Polski.


Msza św. w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie odprawiona na rozpoczęcie ŚDM przez młodych Chorwatów.

Młodzi Chorwaci, którzy przybyli na ŚDM do Krakowa zamieszkali w osiedlu Bieżanów. Mieszkańcy tego osiedla długo przygotowywali się do ich przyjęcia i niecierpliwie na nich czekali. Od konsula honorowego Pawła Włodarczyka otrzymali stosowne  materiały na temat historii i współczesności Chorwacji oraz skrócony słownik polsko-chorwacki by lepiej się móc porozumieć z młodzieżą z nad Adriatyku.


Śpiewanie pieśni religijnych to podwójna modlitwa - Chorwaci jak nikt inny to potrafią.

Za niezwykle gorące przyjęcie i opiekę w swoich rodzinnych domach, traktowanie młodych Chorwatów jak swoją najbliższą rodzinę i łzy pożegnania mieszkańców osiedla Bieżanów, konsul honorowy Republiki Chorwackiej w Krakowie, w stosownym liście skierowanym do nich gorąco wszystkim podziękował. List ten został odczytany na wszystkich mszach w kościele parafialnym  pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Bieżanowie. Potrzebujących różnej pomocy, młodych Chorwatów wspierał przez cały tydzień konsulat honorowy Republiki Chorwacji w Krakowie, znajdujący się w pobliżu funkcjonowania parafialnego komitetu organizacyjnego.


Z podkładem muzycznym przygotowanym przez młodzież modlitwa staje się piękniejsza - w Sanktuarium Najświętszej Rodziny w Nowym Bieżanowie.

W trakcie tygodniowego pobytu w Krakowie, w poniedziałek młodzi chorwaccy katolicy spotykali się na mszy św.  w Sanktuarium św. Jana Pawła II, przygotowanej przez konsula honorowego, a następnie przez 3 dni uczestniczyli w katechezach przygotowujących ich do  nocnego czuwania i Mszy Świętej Pojednania w Campusie Misericordiae na obrzeżach Krakowa. Katechezę poprowadzili trzej chorwaccy biskupi Mijo Gorski, Marko Semren i Stanislav Hočevar oraz na zakończenie katechezy, w piątek 29 czerwca kardynał Josip Bozanić. Katecheza odbywała się w sąsiedniej parafii - Nowym Bieżanowie, w sanktuarium pod wezwaniem Najświętszej Rodziny. Popołudniami młodzież zwiedzała Kraków i okolice, uczęszczała na mszę otwarcia ŚDM, drogę krzyżową na krakowskich Błoniach i spotkania z papieżem Franciszkiem.


Był też czas na rozrywkę - "mecz towarzyski Chorwacja - Polska" zakończył się remisem.


Bawiono się w każdym miejscu - tutaj tańce przed budynkiem parafialnego komitetu organizacyjnego.

ŚDM w Krakowie to nie tylko spotkanie młodych chrześcijan w modlitwie z Bogiem, papieżem Franciszkiem i lokalnymi społecznościami, w których przebywali młodzi ale również nawiązanie, wielu kontaktów, znajomości i przyjaźni, które zostały zabrane do swoich krajów przez ich uczestników.
Tak też było w przypadku młodych katolików z Chorwacji.