Konsulat
Republiki Chorwacji
w Rzeczypospolitej Polskiej
Kraków
Polski (Polish) Chorwacki
>> 15 stycznia 1992 roku, dwa dni po uznaniu Chorwacji przez Watykan (papieża Polaka – Jana Pawła II) jako niepodległego państwa, 12 państw EWG (współczesnej UE) oraz Polska, Norwegia, Austria i Węgry uznały również niepodległość Chorwacji.<< >> Konsul Honorowy Republiki Chorwacji w Krakowie oraz dyrektor MDK „Koszutka” w Katowicach zapraszają na wernisaż wystawy “Chorwackie Niematerialne Dziedzictwo Kulturowe na listach UNESCO”. <<
środa
24 stycznia 2018r.

Aktualności

Chorwaci na festiwalu „Święto Dzieci Gór” w Nowym Sączu
20.07.2016r.

W dniach 10-17 lipca 2016 roku w Nowym Sączu po raz 24 odbył się Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych „ŚWIĘTO DZIECI GÓR”. W festiwalu tym uczestniczył zespół chorwacki „Gatalinka”. Zespół ten pochodzi z miejscowości Vinkovci leżącej w północno-wschodnim regionie Slawonii.

Dzieci z zespołu "Gatalinka" na Rynku Głównym w Krakowie, w trakcie spotkania z konsulem honorowym, śpiewają chorwackie pieśni ludowe.

Zespół został założony w 1994 roku w celu promowania wśród dzieci kultury ludowej oraz gry na tradycyjnych ludowych instrumentach. Na Festiwalu „Gatalinka” zaprezentowała ludowe tańce i zwyczaje swojego regionu, w tym elementy typowego slawońskiego wesela oraz obrazek ukazujący doroczne obrzędy „Od karnawału do żniw”. Kierownikiem zespołu jest Blanka Žakula, a kierownikiem kapeli Miron Jurić.

W trakcie trwania festiwalu członkowie Gatalinki mieli okazję spotkać się na Rynku Głównym w Krakowie z konsulem honorowym Pawłem Włodarczykiem, który zaprosił wszystkich na lody, a kierownictwo zespołu na przysłowiową kawę. Młodzież odwdzięczyła się konsulowi pięknym śpiewem pieśni chorwackich, co wzbudziło duże zainteresowanie wśród licznie zatrzymujących się turystów.