Konsulat
Republiki Chorwacji
w Rzeczypospolitej Polskiej
Kraków
Polski (Polish) Chorwacki
>> Zapraszamy do Chorwacji !!! Urocze miejsca, słońce, ciepła i czysta woda, piękne góry oraz gorące serca ludzie czekają na Was przez cały rok !!!<<
niedziela
15 lipca 2018r.

Aktualności

W Katowicach zakończył się VI Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw
10.10.2016r.

Po raz VI w Katowicach odbył się w dniach 10-11 października Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Uczestnicząca w kongresie ambasador Republiki Chorwacji dr Andrea Bekić odwiedziła stoisko promujące gospodarkę chorwacką, które zostało przygotowane przez konsula honorowego Pawła Włodarczyka. Stoisko spotkało się z dużym zainteresowaniem na kongresie, a materiały promocyjne były rozchwytywane przez uczestników kongresu.

Na zdjęciu: ambasador dr Andrea Bekić, konsul honorowy Paweł Włodarczyk i asystentki konsula honorowego Katarzyna Wójcik i Monika Batko przy chorwackim stoisku.

Chorwackie stoisko, zorganizowane po raz pierwszy przez konsulat honorowy w Krakowie, wzbudził zainteresowanie wśród konsulatów innych krajów. Stoisko odwiedzili między innymi konsulowie Francji, Słowacji, Szwecji, Finlandii i Litwy.

W rozmowie z wojewodą małopolskim Jerzym Pilchem, który odwiedził stoisko chorwackie, konsul honorowy wyraził opinię, że Polacy w większości postrzegają Chorwację jako turystyczną destynację, dlatego ambasada i konsulat honorowy w Krakowie czynią wiele dla promocji chorwackiej gospodarki, a ze strony polskich firm z roku na rok rośnie zainteresowanie rynkiem chorwackim.

Na zdjęciu: od lewej burmistrz miasta Kutina Andrija Rudić, konsul honorowy Paweł Włodarczyk i wojewoda małopolski Jerzy Pilch.

W kongresie udział wzięła Elżbieta Bieńkowska - komisarz UE ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i Małych i Średnich Przedsiębiorstw, wicepremier Piotr Gliński oraz około 1500 przedstawicieli biznesu, samorządu, nauki i polityki. W trakcie kongresu odbyło się ponad 80 wydarzeń, spotkań w ramach 7 ścieżek tematycznych dotyczących m.in. innowacyjności w biznesie.

Na zdjęciu: asystentki konsula honorowego Katarzyna Wójcik i Monika Batko przy chorwackim stoisku w koszulkach, w barwach narodowych Chorwacji.

Jak wynika z kongresu UE ma ambicje być jedną z najbardziej konkurencyjnych gospodarek na świecie. Jednak jest kilka barier, które to utrudniają. Dla małych i średnich przedsiębiorców wciąż czekają środki unijne, które cały czas cieszą się dużym zainteresowaniem. Głównym problemem małych i średniej wielkości rodzimych firm jest ich niewielka obecność na rynkach zagranicznych.