Konsulat
Republiki Chorwacji
w Rzeczypospolitej Polskiej
Kraków
Polski (Polish) Chorwacki
>> Zapraszamy do Chorwacji !!! Urocze miejsca, słońce, ciepła i czysta woda, piękne góry oraz gorące serca ludzie czekają na Was przez cały rok !!!<<
niedziela
15 lipca 2018r.

Aktualności

Uroczystość obchodów 150-lecia I Liceum Ogólnokształcącego w Wadowicach, do którego uczęszczał Karol Wojtyła, późniejszy papież, św. Jan Paweł II
17.10.2016r.

W Wadowicach 15 października br, odbyła się uroczystość obchodów 150-lecia istnienia I Liceum Ogólnokształcące im. Marcina Wadowity w Wadowicach hucznie świętowało 150-lecie istnienia. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent RP Andrzej Duda.

Istotną informacja jest fakt uczęszczania do tej szkoły przez Karola Wojtyłę, późniejszego papieża i świętego Jana Pawła II. Do uczestnictwa w tych obchodach został zaproszony konsul honorowy Paweł Włodarczyk, którego witając dyrektor szkoły Janina Turek, podkreśliła współpracę tej szkoły i uczestnictwo jej uczniów w Polsko-Chorwackich Spotkaniach Młodzieży Katolickiej, organizowanych co roku przez konsulat honorowy Republiki Chorwacji w Krakowie.

Na zdjęciu: I Liceum Ogólnokształcącego im Marcina Wadowity w Wadowicach, do którego uczęszczał Karol Wojtyła, papież, św. Jan Paweł II.

Obchody rozpoczęła Msza św. sprawowana pod przewodnictwem ks. kardynała Stanisława Dziwisza w Bazylice Ofiarowania NMP w Wadowicach. Podczas niej poświęcono nowy sztandar szkoły. Po Liturgii kolumna uczniów, nauczycieli, absolwentów i zaproszonych gości przemaszerowała do szkoły. Tam w południe rozpoczęły się główne uroczystości, w których uczestniczyła Agata Kornhauser-Duda, reprezentując oficjalnie prezydenta RP.

Na zdjęciu: wnętrze Bazyliki Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach, parafii Karola Wojtyły w okresie dzieciństwa.

Wśród gości uroczystej gali znaleźli się także m.in. posłowie, przedstawiciele władz samorządowych, instytucji zaprzyjaźnionych z placówką, a przede wszystkim około 300 absolwentów liceum, w tym biskup polowy Wojska Polskiego ks. Józef Guzdek, znany aktor Mikołaj Grabowski oraz wielu uczonych.

W części artystycznej uczniowie wykonali fragmenty utworów Karola Wojtyły i Emila Zegadłowicza. Kilkukrotnie dla zebranych zaśpiewał chór szkolny. Odbyła się również promocja książki: "Wadowickie Gimnazjum oraz Liceum – znane i nieznane. W 150 - rocznicę powstania Gimnazjum w Wadowicach 1866 – 2016”. Na jubileusz z wykładami przyjechali również: rektor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie prof. Kazimierz Karolczak oraz prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego Jacek Popiel. Podczas gali dokonano także przekazania nowego sztandaru szkoły, ufundowanego przez Macieja Koźbiała. Otwarto wystawę filatelistyczną poświęconą papieżowi, św. Pawłowi Janowi II zorganizowaną przez znanego filatelistę kolekcjonera Bogdana Malca z Wadowic.

Na zdjęciu: widok na kościół i dom rodzinny (po prawej stronie), gdzie na I piętrze znajdowało się mieszkanie, w którym mieszkał młody Karol Wojtyła. Obecnie w całym budynku znajduje się muzeum Jana Pawła II.