Konsulat
Republiki Chorwacji
w Rzeczypospolitej Polskiej
Kraków
Polski (Polish) Chorwacki
>> Zapraszamy do Chorwacji !!! Urocze miejsca, słońce, ciepła i czysta woda, piękne góry oraz gorące serca ludzie czekają na Was przez cały rok !!!<<
niedziela
15 lipca 2018r.

Aktualności

Tradycyjne Spotkanie Wigilijne w konsulacie Republiki Chorwacji w Krakowie
12.12.2016r.

Po raz kolejny w siedzibie konsulatu Republiki Chorwacji w Krakowie, w dniu 10 grudnia br. zostało zorganizowane Spotkanie Wigilijne dla rodzin chorwackich, sympatyków Chorwacji i korpusu konsularnego Polski Południowej. Pomysłodawcą oraz organizatorem tego spotkania jest od 5 lat konsul honorowy Paweł Włodarczyk.

Na zdjęciu korpus konsularny i bractwo kurkowe z Krakowa

W tym roku na Spotkanie Wigilijne przybyło wyjątkowo dużo osób, bo ponad 130 przedstawicieli reprezentujących korpus konsularny z ponad 17 krajów, organizacje samorządowe, burmistrzów i wójtów, z którymi współpracuje konsul Republiki Chorwacji. Przybyli rektorzy uczelni krakowskich, przedstawiciele biznesu, kultury, różnych organizacji i instytucji, a także rodziny chorwackie oraz wielu  sympatyków Chorwacji. Zaproszenie przyjął również I wicewojewoda małopolski Józef Gawron oraz wicemarszałek Województwa Małopolskiego Grzegorz Lipiec. Na Spotkanie Wigilijne przybył bardzo lubiany i szanowany ks. biskup Tadeusz Pieronek i ks. kanonik Bogdan Markiewicz, Spotkanie wigilijne w tym roku uświetniła też swoją obecnością chorwacka delegacja z Uniwersytetu w Zagrzebiu z profesorem Damirem Agićićiem. Wśród konsulów obecni byli konsulowie Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Francji, Węgier i grupa konsulów honorowych reprezentująca kilkanaście krajów z całego świata.

Tradycyjne poświęcenie opłatków wigilijnych przez biskupa Tadeusza Pieronka, którymi uczestnicy Spotkania Wigilijnego łamali się i składali sobie życzenia świąteczne i noworoczne

Po przywitaniu wszystkich gości przez gospodarza Spotkania Wigilijnego, konsula honorowego Pawła Włodarczyka głos zabrała dziekan korpusu konsularnego Konsul Generalna Republiki Węgier – dr Adrienne Körmendy, która poinformowała zebranych o działalności konsulatów w Krakowie, ich roli i aktywności oraz złożyła wszystkim w niezwykle ciepłych słowach świąteczno-noworoczne życzenia. Podziękowała też konsulowi Pawłowi Włodarczykowi za wprowadzoną tradycję organizowania corocznych Spotkań Wigilijnych z udziałem korpusu konsularnego.

W spotkaniu uczestniczyli (od lewej) prof. oraz prof. Damir Agićić

Po przywitaniu wszystkich gości przez gospodarza Spotkania Wigilijnego, głos zabrała dziekan korpusu konsularnego Konsul Generalna Republiki Węgier – dr Adrienne Körmendy, która poinformowała zebranych o działalności konsulatów w Krakowie, ich roli i aktywności oraz złożyła wszystkim w niezwykle ciepłych słowach świąteczno-noworoczne życzenia. Pogratulowała też konsulowi honorowemu za wprowadzoną tradycję organizowania corocznych Spotkań Wigilijnych dla sympatyków Chorwacji z udziałem korpusu konsularnego.

Konsul honorowy przekazał informacje o pracy konsulatu Republiki Chorwacji w Krakowie w tym roku, skierowane do rodzin chorwackich i sympatyków Chorwacji. Zwrócił uwagę na trzy największe projekty, tj. Forum Gospodarcze w Katowicach, Konkurs Wiedzy o Chorwacji, oraz Galę Chorwacką zorganizowaną wspólnie z Ambasadą Republiki Chorwacji, z okazji 25-lecia niepodległości Chorwacji. Wspomniał też o zorganizowanych VI Dniach Chorwacji w Krakowie.

Konsul honorowy Paweł Włodarczyk przedstawia informacje na temat działalności
konsulatu Republiki Chorwacji w Krakowie

Następnie głos zabrała Konsul Generalna Republiki Węgier, która opowiedziała o tradycjach wigilijnych i bożonarodzeniowych na Węgrzech. Opłatki, którymi później dzielono się i składano sobie życzenia poświęcił ks. biskup Tadeusz Pieronek w asyście ks. kanonika Bogdana Markiewicza, składając wszystkim niezwykle ciepłe życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia.


W tradycji polskiej wszyscy dzielą się wigilijnym opłatkiem i składają sobie świąteczne życzenia

Na zakończenie części oficjalnej z koncertem wystąpił znany w Polsce piosenkarz Mariusz Kalaga, często występujący z Goranem Karanem, w trakcie jego pobytu na koncertach w Polsce. Usłyszeć można było wiele znanych piosenek świątecznych i oczywiście polskich kolęd, które mieli okazję śpiewać razem przybyli na Spotkanie Wigilijne goście. Oczywiście nie mogło braknąć kolędy Cicha Noc śpiewanej w kilku językach.

Tradycyjne wigilijne potrawy można było smakować do woli

Po części oficjalnej wszyscy uczestnicy Spotkania Wigilijnego składali sobie życzenia świąteczne i noworoczne, przechodząc do Sali Kominkowej, gdzie mogli posilić się tradycyjnymi potrawami wigilijnymi, przygotowanymi przez znaną w Krakowie restaurację Magillo i degustować się chorwackim winem. Wszyscy goście opuszczając konsulat otrzymali torby z  wypełnionymi świątecznymi upominkami i butelką chorwackiego wina.