Konsulat
Republiki Chorwacji
w Rzeczypospolitej Polskiej
Kraków
Polski (Polish) Chorwacki
>> 15 stycznia 1992 roku, dwa dni po uznaniu Chorwacji przez Watykan (papieża Polaka – Jana Pawła II) jako niepodległego państwa, 12 państw EWG (współczesnej UE) oraz Polska, Norwegia, Austria i Węgry uznały również niepodległość Chorwacji.<< >> Konsul Honorowy Republiki Chorwacji w Krakowie oraz dyrektor MDK „Koszutka” w Katowicach zapraszają na wernisaż wystawy “Chorwackie Niematerialne Dziedzictwo Kulturowe na listach UNESCO”. <<
środa
24 stycznia 2018r.

Archiwum wydarzeń

Wieczór Chorwacki z Biznesem w Gliwicach.
16.12.2016r.

W dniu 14 grudnia br w Gliwicach został zorganizowany Wieczór Chorwacki z Biznesem, w ramach promocji gospodarki chorwackiej na terenie Polski. Organizatorem byli konsul honorowy Paweł Włodarczyk oraz prezes Okręgowej Izby Przemysłowo-Handlowej w Gliwicach, pan Waldemar Pawlik.

W Wieczorze Chorwackim uczestniczyło około 80 osób reprezentujących firmy, organizacje biznesowe oraz uczelnie wyższe i władze samorządowe miasta Gliwic i województwa śląskiego.

W ramach tego Wieczoru konsul honorowy przedstawił prezentację na temat możliwości prowadzenia działalności gospodarczej firm polskich na terenie Chorwacji oraz możliwości współpracy z firmami chorwackimi na terenie Polski. Omówił podstawowe dane o gospodarce chorwackiej, wymianę gospodarczą w ostatnich latach pomiędzy obu krajami, przepisy prawa pracy, przepisy podatkowe od osób prawnych i fizycznych, W swojej prezentacji konsul honorowy przedstawił,  między innymi sposoby zakładania firm na terenie Chorwacji, istniejące zachęty dla biznesu, dostępność funduszy europejskich itp. Wiele pytań dotyczyło warunków handlu produktami z różnych branż, działalności gospodarczej w branży turystyczno-gastronomicznej na terenie Chorwacji, czy też możliwości zakupu nieruchomości na wybrzeżu chorwackim.

Przed prezentacją na temat możliwości prowadzenia działalności gospodarczej w Chorwacji konsul honorowy przybliżył  Chorwację w formie różnych ciekawostek na jej temat, tym samym wprowadzając odpowiednią atmosferę tego spotkania. Natomiast po zakończeniu części biznesowej przedstawił zebranym zwyczaje adwentowe i bożonarodzeniowe jakie istnieją w Chorwacji, zwłaszcza w aspekcie uzyskania przez Zagrzeb pierwszego miejsca w konkursie jako miasta,  najlepiej przygotowującego rynek handlu i  najładniej świątecznie ubranego dla okresu Adwentu i Bożego Narodzenia w Europie.

Zebrani na spotkaniu, w licznych pytaniach i podziękowaniach pozytywnie ocenili pomysł zorganizowania Wieczoru Chorwackiego z Biznesem oraz wyrazili gotowość uczestnictwa w misji gospodarczej do Chorwacji, w I połowie 2017 roku. Przedstawiciele wyższych uczelni oraz niektórych instytucji złożyli propozycję konsulowi honorowemu wspólnego zorganizowania takiego Wieczoru  lub wykładów na temat polsko-chorwackich relacji gospodarczych i możliwości udziału polskich firm w rynku chorwackim, jak również firm chorwackich na rynku polskim.