Konsulat
Republiki Chorwacji
w Rzeczypospolitej Polskiej
Kraków
Polski (Polish) Chorwacki
>> Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, pełnych wiary i nadziei, pogody ducha oraz radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w gronie rodziny i przyjaciół, wszystkim współpracownikom i miłośnikom Chorwacji życzy Konsul Honorowy Republiki Chorwacji w Krakowie Paweł Włodarczyk ................ 6 i 7 kwietnia br w Filharmonii Krakowskiej wystąpi Martina Filjak, znana chorwacka pianistka. Pod dyrekcją Charlesa Oliviera-Monroe’a Orkiestra krakowskiej Filharmonii i Martina Filjak wykonają koncert symfoniczny. Zapraszamy chorwackich fanów na ten koncert <<
sobota
21 kwietnia 2018r.

Archiwum wydarzeń

Wykład konsula honorowego w Instytucie Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie dla studentów kroatystyki
27.01.2017r.

W oparciu o zawarte porozumienie o współpracy pomiędzy Instytutem Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, a Konsulatem Republiki Chorwacji w Krakowie, w dniu 26 stycznia 2017 roku konsul honorowy Paweł Włodarczyk wygłosił wykład na temat aktualnie funkcjonującej gospodarki chorwackiej.

Wykład obejmował takie elementy jak struktura administracyjna państwa, działalność instytucji rządowych i pozarządowych, podstawowe wskaźniki ekonomiczne, wymiana gospodarcza z zagranicą. Omówiona została też relacja w polsko-chorwackich stosunkach gospodarczych, takich jak wymiana gospodarcza z Polską, rozwój exportu i importu, główne produkty handlowe, chorwackie firmy działające w Polsce i polskie firmy działające w Chorwacji.

W trakcie wykładu omówione zostały  prawne formy działalności gospodarczej w Chorwacji, możliwości samozatrudnienia, koszty zatrudnienia pracowników w firmach, wszelkiego rodzaju podatki i obciążenia. Część wykładu została poświęcono rozwojowi turystyki chorwackiej i działalności w branży turystyczno-gastronomicznej. Zostały omówione też możliwości znalezienia pracy w Polsce dla absolwentów kroatystyki.

Według opinii dyrektor Instytutu Filologii Słowiańskiej UJ dr Magdaleny Dyras wykład ten spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem i zgromadził wielu studentów ostatnich lat studiów, nie tylko kroatystyki. Z tego powodu wykład ma być powtórzony.