Konsulat
Republiki Chorwacji
w Rzeczypospolitej Polskiej
Kraków
Polski (Polish) Chorwacki
>> 15 stycznia 1992 roku, dwa dni po uznaniu Chorwacji przez Watykan (papieża Polaka – Jana Pawła II) jako niepodległego państwa, 12 państw EWG (współczesnej UE) oraz Polska, Norwegia, Austria i Węgry uznały również niepodległość Chorwacji.<< >> Konsul Honorowy Republiki Chorwacji w Krakowie oraz dyrektor MDK „Koszutka” w Katowicach zapraszają na wernisaż wystawy “Chorwackie Niematerialne Dziedzictwo Kulturowe na listach UNESCO”. <<
środa
24 stycznia 2018r.

Archiwum wydarzeń

Wykład konsula honorowego w Instytucie Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie dla studentów kroatystyki
27.01.2017r.

W oparciu o zawarte porozumienie o współpracy pomiędzy Instytutem Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, a Konsulatem Republiki Chorwacji w Krakowie, w dniu 26 stycznia 2017 roku konsul honorowy Paweł Włodarczyk wygłosił wykład na temat aktualnie funkcjonującej gospodarki chorwackiej.

Wykład obejmował takie elementy jak struktura administracyjna państwa, działalność instytucji rządowych i pozarządowych, podstawowe wskaźniki ekonomiczne, wymiana gospodarcza z zagranicą. Omówiona została też relacja w polsko-chorwackich stosunkach gospodarczych, takich jak wymiana gospodarcza z Polską, rozwój exportu i importu, główne produkty handlowe, chorwackie firmy działające w Polsce i polskie firmy działające w Chorwacji.

W trakcie wykładu omówione zostały  prawne formy działalności gospodarczej w Chorwacji, możliwości samozatrudnienia, koszty zatrudnienia pracowników w firmach, wszelkiego rodzaju podatki i obciążenia. Część wykładu została poświęcono rozwojowi turystyki chorwackiej i działalności w branży turystyczno-gastronomicznej. Zostały omówione też możliwości znalezienia pracy w Polsce dla absolwentów kroatystyki.

Według opinii dyrektor Instytutu Filologii Słowiańskiej UJ dr Magdaleny Dyras wykład ten spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem i zgromadził wielu studentów ostatnich lat studiów, nie tylko kroatystyki. Z tego powodu wykład ma być powtórzony.