Konsulat
Republiki Chorwacji
w Rzeczypospolitej Polskiej
Kraków
Polski (Polish) Chorwacki
>> Zapraszamy do Chorwacji !!! Urocze miejsca, słońce, ciepła i czysta woda, piękne góry oraz gorące serca ludzie czekają na Was przez cały rok !!!<<
niedziela
15 lipca 2018r.

Aktualności

Czy w Krakowie powstanie "Park Mała Chorwacja"
03.04.2017r.

W dniach 27-28 marca 2017 roku w Krakowie, przebywała 10 osobowa grupa studentów wraz z opiekunami (profesor dr Iva Rechner Dika z wydziału architektury krajobrazu z Uniwersytetu w Zagrzebiu oraz profesor Ante Kuzmanić i jego asystent Mirjana Radoš z Uniwersytetu w Splicie. Uczestniczyła ona wspólnie z 10 osobową grupą krakowskich studentów z Politechniki Krakowskiej w specjalnych warsztatach, zorganizowanych przez miasto Kraków, Zarząd Zieleni Miejskiej, Politechnikę Krakowską, Radę Dzielnicy XIII oraz konsulat Republiki Chorwacji w Krakowie, mających na celu wyłonienie najlepszego projektu zagospodarowania terenu. Teren ten leży w parku miejskim zwanym Bagry Wielkie. Obszar wschodni tego parku, który leży na zalewem z plażą, terenem do pływania i znajduje się w geograficznym centrum Krakowa, ma nazwać się „Mała Chorwacja”. Leży on zaledwie 5 kilometrów od historycznego centrum Krakowa i jest niezwykle popularnym dla krakowian miejscem letniego wypoczynku nad wodą. Inicjatorem budowy parku „Mała Chorwacja” w Krakowie jest konsul honorowy Paweł Włodarczyk.

Zwycięski projekt zagospodarowania terenu obejmujący "Park Mała Chorwacja"

Studenckie zespoły pracujące w czteroosobowych grupach, przygotowały 5 konkursowych projektów (dwoje studentów z Chorwacji i dwoje z Krakowa), a jury konkursowe powołane ze specjalistów od miejskich parków i przedstawicieli organizatorów razem z głsującymi również mieszkańcami Krakowa wybrało do realizacji najciekawszy.

W zwycięskim projekcie znalazła się propozycja konsula honorowego wybudowania ścieżki edukacyjnej – alei spacerowej w kształcie przebiegu zbliżonym do chorwackiej granicy. W miejscu gdzie znajdują się największe miasta chorwackie (między innymi Zagrzeb, Split, Dubrownik) będą znajdować się miejsca do wypoczynku, między innymi ławki, oświetlenie oraz tablice informujące o historii każdego chorwackiego miasta i jego relacjach z Krakowem.


Tak będzie wyglądać Chorwacka Promenada

Wzdłuż plaży będzie budowana aleja dla spacerujących, biegaczy i rowerzystów. Nazywać się będzie Promenada Chorwacka.  Ma  być też wybudowany obiekt w kształcie barki, w którym ma znaleźć się galeria chorwackiej sztuki i letnia restauracja. Powstanie parku „Mała Chorwacja” w bardzo popularnym i lubianym miejscu Krakowa, z pewnością przyczyni się do bliższego poznania wzajemnej historii obu narodów chorwackiego i polskiego, budowy przyjaźni polsko-Chorwackiej oraz do promocji Chorwacji w Krakowie i całym południowym regionie Polski.

Widok z przyszłego parku Mała Chorwacja na zalew i Wawel

Jak wypowiadali się zainteresowani tym projektem mieszkańcy Krakowa i dziennikarze, którzy również licznie głosowali za wyborem najlepszego projektu, „Mała Chorwacja” będzie pierwszym w Polsce i w Europie parkiem tematycznym, poświęconym Chorwacji.