Konsulat
Republiki Chorwacji
w Rzeczypospolitej Polskiej
Kraków
Polski (Polish) Chorwacki
>> Gratulacje dla wszystkich Chorwatek i Chorwatów mieszkających w Chorwacji i w Polsce z okazji 8 października, Święta Niepodległości Republiki Chorwacji !!!<<
poniedziałek
15 października 2018r.

Kalendarium historyczne:

1 październik 1991 rok

Początek napaści przez wojska serbskie na chorwackie  miasto Dubrownik i jego oblężenie - perłę kultury i zabytek światowego dziedzictwa.

 

8 październik 1991 rok
Parlament Chorwacji zrywa wszystkie konstytucyjne powiązania z Jugosławią. Dzień 8 października staje się Świętem Niepodległości Chorwacji.

Aktualności

Koncert symfoniczny z okazji święta narodowego Republiki Chorwacji
10.10.2017r.

W niedzielę, 8 października, dokładnie w dniu święta narodowego Republiki Chorwacji „Święto Niepodległości” konsul honorowy Paweł Włodarczyk zorganizował wyjątkowy koncert symfoniczny z udziałem światowej sławy Orkiestry  Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia. Orkiestrę poprowadził chorwacki dyrygent Mladen Tarbuk, który na zaproszenie konsula przybył specjalnie na ten uroczysty koncert do Krakowa.W koncercie wziął udział Skretarz Stanu, Szef Gabinetu Prezydenta RP, minister Krzysztof Szczerski.

Koncert w krakowskich Sukiennicach - Sinfonietta Cracovia i dyrygent Mladen Tarbuk

Koncert był również otwarciem Polsko-Chorwackiej Konferencji zatytułowanej „Wpływ Jana Pawła II na społeczność chorwacką”. Koncert odbył się w najpiękniejszym miejscu Krakowa, w Sali Siemiradzkiego w Muzeum Narodowym w Sukiennicach. Bogactwo muzyki w wykonaniu orkiestry, w otoczeniu  najważniejszej kolekcji sztuki polskiej schyłku XVIII oraz XIX stulecia pozwoliło fanom muzyki i Chorwacji spędzić upojny wieczór w tym niezwykłym miejscu.

Po koncercie konsul honorowy wydał uroczystą kolację w Hotelu Wentzl na krakowski Rynku Głównym dla gości z Chorwacji, krakowskiego korpusu konsularnego, krakowskich władz samorządowych i instytucji krakowskich.