Konsulat
Republiki Chorwacji
w Rzeczypospolitej Polskiej
Kraków
Polski (Polish) Chorwacki
>> Zapraszamy do Chorwacji !!! Urocze miejsca, słońce, ciepła i czysta woda, piękne góry oraz gorące serca ludzie czekają na Was przez cały rok !!! <<
poniedziałek
20 maja 2019r.

Kalendarium historyczne:

26 maja 1991 rok

Pierwsze formalne zgromadzenia chorwackiej Gwardii Narodowej. Dzień ten obchodzony jest jako dzień powstania Sił Zbrojnych Republiki Chorwacji. W tym dniu obchodzony jest również Dzień Armii Chorwackiej.

1 maj 1995 rok

Armia chorwacka i policja wkroczyły do okupowanej zachodniej Slawonii na wschód od Zagrzebia i w ciągu kilku dni zajęły całe jej terytorium. Serbowie odpowiedzieli bombardowaniem Zagrzebia, w wyniku czego zginęło 7 osób, a 130 zostało rannych.

Aktualności

Polsko-Chorwacka Konferencja - Wpływ Jana Pawła II na społeczność chorwacką
10.10.2017r.

W dniu 9 października 2017 roku w Krakowie na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II, pod honorowym patronatem prezydenta Chorwacji Kolindy Grabar-Kitarović i prezydenta Polski Andrzeja Dudy, odbyła się po raz pierwszy Polsko-Chorwacka Konferencja zatytułowana "Wpływ papieża Polaka Jana Pawła II na chorwacką społeczność ".

Konferencję zorganizował konsul honorowy Republiki Chorwacji Paweł Włodarczyk przy współpracy Uniwersytety Papieskiego JPII w Krakowie, Katolickiego Uniwersytetu w Zagrzebiu i Uniwersytetu w Splicie.


Na konferencji od lewej: arcybiskup Marek Jędraszewski, ambasador dr Andrea Bekić i ks. kardynał Stanisław Dziwisz

W przyszłym roku przypada 20 rocznica pobytu w Chorwacji papieża Polaka Jana Pawła II. Głównym celem wizyty w 1998 roku była beatyfikacja kardynała Alojsijego Stepinaca oraz udział w obchodach 1700-lecia miasta Split. Pielgrzymka Jana Pawła II była też pierwszą wizytą głowy państwa i przerwała międzynarodową izolację Chorwacji na arenie międzynarodowej.

Z tej okazji Konsul Honorowy Republiki Chorwacji w Krakowie wystąpił z inicjatywą aby zorganizować okolicznościową Polsko-Chorwacką Konferencję w rocznicę 20-lecia pobytu Jana Pawła II w Chorwacji. Konferencja została zatytułowana: WPŁYW PAPIEŻA POLAKA, ŚW. JANA PAWŁA II NA CHORWACKĄ SPOŁECZNOŚĆ - „Zemljo Hrvatska Bog te blagoslovio” - organizowana ku pamięci i zbliżeniu dwóch narodów – chorwackiego i polskiego, umiłowanych przez papieża, św. Jana Pawła II.

Konferencja składa się z dwóch części: I część odbyła się w Krakowie, 9 października 2017 roku pod nazwą: „PAPIEŻ JAN PAWEŁ II  W ŻYCIU MIESZKAŃCÓW CHORWACJI”. II część konferencji odbędzie się 5 maja 2018 roku w Splicie, w Chorwacji, pod nazwą: „UDZIAŁ PAPIEŻA JANA PAWŁA II W ODZYSKANIU NIEPODLEGŁOŚCI PAŃSTWA CHORWACKIEGO”.

I część konferencji odbyła się w Auli Biblioteki Głównej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II przy ul. Bobrzyńskiego 10, w Krakowie. Zaproszenie do Komitetu Honorowego konferencji przyjęli J.E. Kardynał Josip Bozanić, J.E. Kardynał Stanisław Dziwisz, J.E. Arcybiskup Splitu-Makarskiej Marin Barišić, J.E. Arcybiskup, metropolita krakowski Marek Jędraszewski.

Wykład konsula honorowego Pawła Włodarczyka – „Czy papież Jan Paweł II mógł być spokrewniony z Chorwatami?”

W konferencji, a także w innych wydarzeniach zorganizowanych przez konsula honorowego wzięli udział oprócz osób referujących tematy konferencyjne, także zaproszeni przez konsula goście z Chorwacji i Polski, w tym przewodniczący Chorwacko-Polskiej Grupy Parlamentarnej dr Damir Tomić, przewodniczący Polsko-Chorwackiej Grupy Parlamentarnej Tomasz Głogowski, przewodniczący Zgromadzenia Regionu Split-Dalmatia Petroslav Sapunar i zastępca żupana Ante Šošić, przedstawiciele korpusu konsularnego z Austrii, Francji, Malty, Niemiec i Węgier i inni znaczący w środowisku krakowskim goście.

Po powitaniu gości przez konsula honorowego i uroczystym otwarciu konferencji swoje refleksje na temat dlaczego Chorwacja i naród chorwacki był tak wielką inspiracją dla Jana Pawła II przedstawił kardynał Stanisław Dziwisz, osobisty sekretarz polskiego papieża.  Równie ciekawy wykład wygłosił ks. prof. dr Ivan Bodrozić, który przedstawił referat dotyczący papieża Jan Paweł II zapisanego w historii  chorwackiego narodu.

Czy papież Jan Paweł II mógł być spokrewniony z Chorwatami? – to kolejny referat przygotowany przez konsula honorowego Pawła Włodarczyka, wzbudzający duże zainteresowanie, zwłaszcza wśród polskich i chorwackich mediów. Wpływ wizyt Jana Pawła II w Chorwacji na działalność chorwackich organizacji młodzieżowych przedstawiał Ivana Cogelja, przedstawiciel Biura ds. Młodzieży Chorwackiej Konferencji Biskupów, przypominając słynne spotkanie Jana Pawła II z chorwacką młodzieżą w Solinie.

O licznych  wydawnictwach chorwackich związanych z nauczaniem JPII, w sposób niezwykle ciekawy przekazał zebranym prof. Bozidar Nagy SI. „Jan Paweł II w kulturze chorwackiej - wpływ na młodzież poprzez muzykę” to referat wypełniony muzyką i śpiewem zespołu Papa Band, który przedstawiła dr Gina Šparada ze Splitu. Zespół ten powstał w roku 1988, z okazji przyjazdu papieża Jana Pawła II do Solinu. Od tego roku również corocznie, na pamiątkę tamtego wydarzenia, odbywa się w Solinie festiwal piosenek religijnych Papa fest gromadzący zespoły i piosenkarzy z całej Chorwacji.

Na otwarciu konferencji: prorektor ks. prof. Józef Stala, ambasador dr Andrea Bekić, dyrektor biblioteki Magdalena Nagięć
i konsul honorowy Paweł Włodarczyk

Pomniki i tablice pamiątkowe na budynkach dedykowane JPII zebrał  redaktor Chorwackiego radia katolickiego Domagoj Pejić, który starał się odpowiedzieć na pytanie – czy pomniki i tablice pamiątkowe dedykowane papieżowi, to symbol wiary mieszkańców skwerów i budynków czy też hołd oddany  Janowi Pawłowi II.

Szczególne zainteresowanie wśród wszystkich obecnych uczestników konferencji, zarówno po stronie chorwackiej jak i polskie, przyciągał swoim wyglądem Stipe Pletikosa, znany chorwacki sportowiec grający w piłkę nożną, który ma udaną karierę w klubie Hajduk Split i drużynie narodowej, w której bronił bramki w zawodach międzynarodowych. Pletikosa mówił o aspektach sportowych wizyty Jana Pawła II. Chorwacja.

Z kolei prof. dr Jadranka Garmaz i dr Angelina Gašpar przedstawiły razem bardzo ciekawy, a zarazem ważny referat ukazujący postać papieża Jana Pawła II i jego ewangelizację chorwackiego społeczeństwa w chorwackich mediach elektronicznych. Wydziały teologiczne w Chorwacji w służbie nauczaniu kościoła chorwackiego, ze szczególnym uwzględnieniem myśli Jana Pawła II to kolejny referat przedstawiony przez prof. Elżbieta Osewska. Z kolei ks. prof. Josip Mužić przedstawił w sposób ciekawy powiązania Jana Pawła II z chorwacką mariańską pobożnością. Jak wiemy Maryja  Matka Boża odegrała w życiu papieża znaczącą rolę, a on zawierzył jej społeczność całego świata.

Ostatni referat wygłosił  dr Miroslav Akmadža, z którego dowiedzieliśmy się o działaniach komunistów jugosłowiańskich, dla których zaproszenie Jana Pawła II do Jugosławii stało się potrzebą wiarygodności państwa ale jednocześnie było wyjątkowo kłopotliwe politycznie i społecznie. Ostatecznie wizyta nie doszła do skutku i Jan Paweł II musiał czekać aż do upadku Jugosławii i powstania niepodległego państwa chorwackiego, którego odwiedził pierwszy raz w 1994 roku.

Przed rozpoczęciem konferencji, w holu Biblioteki Papieskiej Uniwersytetu Papieskiego JPII, ambasador Republiki Chorwacji w Polsce dr Andrea Bekić otworzyła wystawę zatytułowaną " „Bądźcie narodem nadziei – wystawa o Janie Pawle II i Chorwacji”.

Uczestnicy konferencji na otwarciu wystawy „Bądźcie narodem nadziei – wystawa o Janie Pawle II i Chorwacji”. Od lewej kardynał Stanisław Dziwisz, arcybiskup Marek Jędraszewski, prorektor ks. prof. Józef Stala, konsul honorowy Paweł Włodarczyk
i przewodniczący Zgromadzenia Regionu Petroslav Sapunar.

Uczestnicy konferencji przed Sanktuarium Jana Pawła II w Krakowie

Dzień wcześniej, w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie, kardynał Stanisław Dziwisz w godzinach przedpołudniowych odprawił uroczystą mszę św. w której uczestniczyli wszyscy uczestnicy konferencji w 22 osobowa grupa Chorwatów, wykładowców i zaproszonych gości. Msza była transmitowana przez polską telewizję na cały kraj i celebrowana na cześć papieskiego dnia, w którym to Karol Wojtyla w 1978 roku został wybrany głową Kościoła Katolickiego.

W krakowskim ratuszu od lewej: przewodniczący zgromadzenia Petroslav Sapunar, prorektor ks. prof. Józef Stala, dyrektor Biura Spraw Zagranicznych Beata Sabatowicz, doradca prezydenta miasta Krakowa Janusz Kozioł, konsul honorowy Paweł Włodarczyk
i zastępca żupana Ante Šošić.

Program dwudniowej konferencji zakończył się w poniedziałek, w godzinach popołudniowych, uroczystym spotkaniem w krakowskim  ratuszu, gdzie prezydent miasta Krakowa Jacek Majchrowski wydał kolację dla chorwackich i polskich uczestników konferencji.

 

W organizacji konferencji pmocy udzielili:

Partner

Wspierający wydarzenie   

Sponsor

 

***************