Konsulat
Republiki Chorwacji
w Rzeczypospolitej Polskiej
Kraków
Polski (Polish) Chorwacki
>> Zapraszamy do Chorwacji !!! Urocze miejsca, słońce, ciepła i czysta woda, piękne góry oraz gorące serca ludzi czekają na Was przez cały rok !!! <<
poniedziałek
25 marca 2019r.

Kalendarium historyczne:

1 marzec 1991 rok

Wojna Obronna o Ojczyznę rozpoczęła się w Chorwacji w dniu 1 marca 1991 roku atakiem serbskich rebeliantów na posterunek policji w miejscowości Pakrac. Był to pierwszy otwarty konflikt zbrojny na terenie Republiki Chorwacji.

Aktualności

Spotkanie konsula honorowego z prezydent Republiki Chorwacji Kolindą Grabar-Kitarović
18.12.2017r.

W dniu 16 grudnia 2017 roku, w urzędzie Prezydenta Republiki Chorwacji, Kolindy Grabar-Kitarović miało miejsce miłe wydarzenie z udziałem konsula honorowego Pawła Włodarczyka.

Konsul Honorowy przekazał pani prezydent Kolindzie Grabar-Kitarović dar w postaci Chorwackiej Szopki Krakowskiej, która  przedstawia 9 scen z historii Chorwacji z akcentami polskimi i krakowskimi. Scenki w tej szopce ukazują również świadectwo wielowiekowych relacji polsko-chorwackich.

 

Prezydent Chorwacji z wielką uwagą przysłuchiwał się chorwackiej historii przedstawionej w szopce bożonarodzeniowej. Wyrażając swoje zadowolenie z otrzymanego nietypowego prezentu na Boże Narodzenie prezydent Chorwacji podziękowała konsulowi za otrzymany prezent, przekazując życzenia świąteczne i noworoczne dla konsula i jego rodziny oraz dla sympatyków Chorwacji w Polsce. Chorwacka szopka została umieszczona pod choinką w holu głównym urzędu prezydenta Chorwacji. W spotkaniu udział wzięli pani Petra Gverić Katana oraz wykonawca szopki pan Stanisław Malik. Pomysłodawcą wykonania Chorwackiej Szopki był konsul honorowy Paweł Włodarczyk.

Chorwacka szopka jest pierwszą w historii budowy szopek krakowskich tego typu szopką. Odnosi się ona do historii i architektury innego kraju. Chorwacka Szopka Krakowska wzięła udział w corocznym Konkursie Szopek Krakowskich i wystawie w dniu 7 grudnia 2017 roku w Krakowie.
Jednak ze względu na swój nieregularny charakter nie była oceniana w konkursie, a mieszkańcy Krakowa mogli ją oglądać przez kilka dni.

Szopka była wystawiana na tradycyjnym przyjęciu bożonarodzeniowym (Wigilia Bożego Narodzenia) Chorwatów, sympatyków chorwackich i korpusu konsularnego RPA, zorganizowanego w dniu 8 grudnia 2017 roku przez chorwacki konsulat w Krakowie.

Poniżej przedstawiamy zdjęcie Chorwackiej Szopki oraz jej opis.

 

 

Chorwacka Szopka Krakowska


Jest to pierwsza w historii polskiego szopkarstwa szopka odnosząca się do historii i architektury innego kraju. Nawiązuje do wspólnych  elementów historii Chorwacji i Polski, szczególnie związków z Krakowem.

Chorwacka Szopka Krakowska zbudowana jest z trzech poziomów, nad którymi dominują charakterystyczne dla krakowskich szopek wieże kościołów chorwackich miast.


Poziom pierwszy przedstawia scenkę nawiązującą do pobytu plemion chorwackich na terenie Południowej Polski, w okolicach Krakowa w IV-VII wieku , zwanej przez historyków Białą Chorwacją i wyjścia tych plemion na południe Europy, na tereny współczesnej  Chorwacji. Błękitna wstęga pomiędzy lądami symbolizuje przekroczenie Dunaju i tereny leżące nad Adriatykiem. Ukazany jest rok 800 - przyjęcie chrztu przez Chorwatów (muszelka symbolizuje chrzcielnicę) oraz rok 925 - koronacja pierwszego króla Tomislava.


Poziom drugi (scenka z lewej) ukazuje wielowiekowe walki chorwackiego społeczeństwa broniącego swoich ziem przed najazdami Turków. Dalej ukazuje się nam (scenka środkowa), bliska już naszym czasom historia - rozpad Jugosławii na 7 samodzielnych państw. Chorwatów wychodzących w strojach regionalnych z federacyjnej Jugosławii (scenka po prawej) wita Lech Wałęsa, przywódca polskiej Solidarności, zachęcając podniesioną ręką z palcami w kształcie litery V (Victoria) do pójścia w stronę wolnego świata i niepodległego chorwackiego państwa. Z boku zaś tej scenki pojawia się Jan Paweł II, papież Polak z klęczącym i całującym pierścień papieski chorwackim bohaterem, generałem Ante Gotoviną. Papież symbolicznie przekazuje mu znamienne słowa wypowiedziane podczas II swojej wizyty w Chorwacji, w roku 1998 „Zemljo Hrvatska Bog te blagoslovio”,  dodając otuchy wszystkim Chorwatom walczącym o niepodległość ojczyzny. Za nimi, z flagą Uni Europejskiej zapraszają do siebie przedstawiciele wolnych krajów Europy.

Poziom trzeci ukazuje klasyczny obraz szopki bożonarodzeniowej, przedstawiający (scenka pośrodku) Jezusa narodzonego w żłobie z Maryją, Matką Bożą oraz św. Józefem. Z lewej strony  (scenka z lewej) do żłóbka wędrują byli prezydenci niepodległego państwa chorwackiego, z aktualną prezydent Republiki Chorwacji Kolindą Grabar-Kitarović, by wszyscy razem podziękować narodzonemu Bogu za dar niepodległej Chorwacji i prosić Go o pomyślny rozwój kraju i narodu. Za nimi  z darami pól i morza (symbolizują kiść winogron i ryba) wędrują do żłóbka chorwaccy rolnicy i rybacy, by podziękować Jezusowi za bogactwo naturalne tego kraju. Z prawej strony wędruje lud chorwacki na czele z przedstawicielem kościoła chorwackiego kardynałem Josip Bozanić, niosącym obraz pobłogosławionego przez papieża Jana Pawła II chorwackiego męczennika komunistycznej władzy, kardynała Alojzego Stepinaca, z prośbą o jego kanonizację. Za nim młodzież, przyszłość Chorwacji, sportowcy, rozsławiający imię Chorwacji na całej kuli ziemskiej. To symboliczna scenka ukazuje pojednanych kibiców i piłkarzy Dynamo Zagrzeb i Hajduka Split, niosących w darze piłkę narodzonemu Dzieciątku Bożemu (scenka ta nawiązuje do słynnego pojednania krakowskich kibiców najstarszych klubów piłkarskich w Polsce, Cracovii i Wisły, na mszy świętej zorganizowanej na stadionie Cracovii, w hołdzie Janowi Pawłowi II w kilka dni po jego śmierci). Kiedy św. Jan Paweł II był studentem, był zawodnikiem Cracovii i bronił jej bramki !), Za nimi idą chorwaccy artyści i uczeni i niosą narodzonemu Bogu wiedzę i instrumenty, by poprzez bogatą chorwacką kulturę pióra i nut kolędować małemu Jezusowi.


A to wszystko dzieje się pod dachami i wieżami chorwackich kościołów. Łatwo dostrzega się tutaj wieżę kościoła w Trogirze, słynną (pośrodku) wieżę kościoła w Pałacu Dioklecjana w Splicie, czy też dwie charakterystyczne wieże wyróżniające się w Chorwacji – wieże katedry w Zagrzebiu, a żłóbek z leżącym Jezusem, jego matką i św. Józefem chroni charakterystyczny dach kościoła św. Marka w Zagrzebiu.

Post scriptum:

Szopkę wykonał Stanisław Malik, pochodzący ze słynnej krakowskiej rodziny szopkarzy Malików. Artysta Stanisław Malik szopki wykonuje od 18 roku życia, a od 1978 roku bierze udział w dorocznym konkursie szopek krakowskich, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia (sześciokrotnie pierwszą, osiem razy drugą, ośmiokrotnie trzecią i siedem wyróżnień). W roku 2004 zdobył nagrodę na Wystawie Sztuki Sakralnej w Rzymie. Szopki Stanisława Malika znajdują się w zbiorach muzealnych niemal całego świata, w muzeach miasta Krakowa, w Warszawie i Toruniu, w Muzeum Sztuki Ludowej Europy Wschodniej w Marsylii, w kolekcjach prywatnych (w Chicago, Kolonii, Monachium, Brukseli, Rzymie, Sewilli, Mediolanie).

Konsultacje historyczne wykonała Petra Gverić Katana, doktorant, lektor języka chorwackiego na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.

Chorwacka Szopka Krakowska (jej kształt, scenki i motywy historyczne) powstała z inicjatywy Konsula Honorowego Republiki Chorwacji w Krakowie, Pawła Włodarczyka i wykonana jako jego dar dla Prezydent Republiki Chorwacji, Kolindy Grabar-Kitarović.

Chorwacka Szopka Krakowska brała udział w corocznej wystawie szopek krakowskich w grudniu 2017 roku w Krakowie.

Grudzień 2017 rok, Kraków