Konsulat
Republiki Chorwacji
w Rzeczypospolitej Polskiej
Kraków
Polski (Polish) Chorwacki
>> Zapraszamy do Chorwacji !!! Urocze miejsca, słońce, ciepła i czysta woda, piękne góry oraz gorące serca ludzi czekają na Was przez cały rok !!!<<
wtorek
21 sierpnia 2018r.

Kalendarium historyczne:

sierpień 805 rok

Książę Borna (810-821), który rezydował w mieście Nin w pobliżu Zadaru, przyjął chrzest z rąk duchowieństwa frankijskiego patriarchatu Akwilei, w Ninie zaś utworzono pierwsze chorwackie biskupstwo. Datę tę uznaje się jako chrzest państwa chorwackiego.

4 sierpień 1995 rok

Pod dowództwem generała Ante Gotoviny rozpoczęła się najważniejsza w wojnie ojczyźnianej operacja „Burza”, zwana matką wszystkich bitew,  gwałtowny ostrzał artyleryjski serbskiego Kninu, kontrolowanego przez samozwańczą Republikę Serbskiej Krajiny. Po walkach, które trwały zaledwie kilka dni Krajinę przyłączono na stale do Chorwacji.

Aktualności

Spotkanie konsula honorowego z prezydent Republiki Chorwacji Kolindą Grabar-Kitarović
18.12.2017r.

W dniu 16 grudnia 2017 roku, w urzędzie Prezydenta Republiki Chorwacji, Kolindy Grabar-Kitarović miało miejsce miłe wydarzenie z udziałem konsula honorowego Pawła Włodarczyka.

Konsul Honorowy przekazał pani prezydent Kolindzie Grabar-Kitarović dar w postaci Chorwackiej Szopki Krakowskiej, która  przedstawia 9 scen z historii Chorwacji z akcentami polskimi i krakowskimi. Scenki w tej szopce ukazują również świadectwo wielowiekowych relacji polsko-chorwackich.

 

Prezydent Chorwacji z wielką uwagą przysłuchiwał się chorwackiej historii przedstawionej w szopce bożonarodzeniowej. Wyrażając swoje zadowolenie z otrzymanego nietypowego prezentu na Boże Narodzenie prezydent Chorwacji podziękowała konsulowi za otrzymany prezent, przekazując życzenia świąteczne i noworoczne dla konsula i jego rodziny oraz dla sympatyków Chorwacji w Polsce. Chorwacka szopka została umieszczona pod choinką w holu głównym urzędu prezydenta Chorwacji. W spotkaniu udział wzięli pani Petra Gverić Katana oraz wykonawca szopki pan Stanisław Malik. Pomysłodawcą wykonania Chorwackiej Szopki był konsul honorowy Paweł Włodarczyk.

Chorwacka szopka jest pierwszą w historii budowy szopek krakowskich tego typu szopką. Odnosi się ona do historii i architektury innego kraju. Chorwacka Szopka Krakowska wzięła udział w corocznym Konkursie Szopek Krakowskich i wystawie w dniu 7 grudnia 2017 roku w Krakowie.
Jednak ze względu na swój nieregularny charakter nie była oceniana w konkursie, a mieszkańcy Krakowa mogli ją oglądać przez kilka dni.

Szopka była wystawiana na tradycyjnym przyjęciu bożonarodzeniowym (Wigilia Bożego Narodzenia) Chorwatów, sympatyków chorwackich i korpusu konsularnego RPA, zorganizowanego w dniu 8 grudnia 2017 roku przez chorwacki konsulat w Krakowie.

Poniżej przedstawiamy zdjęcie Chorwackiej Szopki oraz jej opis.

 

 

Chorwacka Szopka Krakowska


Jest to pierwsza w historii polskiego szopkarstwa szopka odnosząca się do historii i architektury innego kraju. Nawiązuje do wspólnych  elementów historii Chorwacji i Polski, szczególnie związków z Krakowem.

Chorwacka Szopka Krakowska zbudowana jest z trzech poziomów, nad którymi dominują charakterystyczne dla krakowskich szopek wieże kościołów chorwackich miast.


Poziom pierwszy przedstawia scenkę nawiązującą do pobytu plemion chorwackich na terenie Południowej Polski, w okolicach Krakowa w IV-VII wieku , zwanej przez historyków Białą Chorwacją i wyjścia tych plemion na południe Europy, na tereny współczesnej  Chorwacji. Błękitna wstęga pomiędzy lądami symbolizuje przekroczenie Dunaju i tereny leżące nad Adriatykiem. Ukazany jest rok 800 - przyjęcie chrztu przez Chorwatów (muszelka symbolizuje chrzcielnicę) oraz rok 925 - koronacja pierwszego króla Tomislava.


Poziom drugi (scenka z lewej) ukazuje wielowiekowe walki chorwackiego społeczeństwa broniącego swoich ziem przed najazdami Turków. Dalej ukazuje się nam (scenka środkowa), bliska już naszym czasom historia - rozpad Jugosławii na 7 samodzielnych państw. Chorwatów wychodzących w strojach regionalnych z federacyjnej Jugosławii (scenka po prawej) wita Lech Wałęsa, przywódca polskiej Solidarności, zachęcając podniesioną ręką z palcami w kształcie litery V (Victoria) do pójścia w stronę wolnego świata i niepodległego chorwackiego państwa. Z boku zaś tej scenki pojawia się Jan Paweł II, papież Polak z klęczącym i całującym pierścień papieski chorwackim bohaterem, generałem Ante Gotoviną. Papież symbolicznie przekazuje mu znamienne słowa wypowiedziane podczas II swojej wizyty w Chorwacji, w roku 1998 „Zemljo Hrvatska Bog te blagoslovio”,  dodając otuchy wszystkim Chorwatom walczącym o niepodległość ojczyzny. Za nimi, z flagą Uni Europejskiej zapraszają do siebie przedstawiciele wolnych krajów Europy.

Poziom trzeci ukazuje klasyczny obraz szopki bożonarodzeniowej, przedstawiający (scenka pośrodku) Jezusa narodzonego w żłobie z Maryją, Matką Bożą oraz św. Józefem. Z lewej strony  (scenka z lewej) do żłóbka wędrują byli prezydenci niepodległego państwa chorwackiego, z aktualną prezydent Republiki Chorwacji Kolindą Grabar-Kitarović, by wszyscy razem podziękować narodzonemu Bogu za dar niepodległej Chorwacji i prosić Go o pomyślny rozwój kraju i narodu. Za nimi  z darami pól i morza (symbolizują kiść winogron i ryba) wędrują do żłóbka chorwaccy rolnicy i rybacy, by podziękować Jezusowi za bogactwo naturalne tego kraju. Z prawej strony wędruje lud chorwacki na czele z przedstawicielem kościoła chorwackiego kardynałem Josip Bozanić, niosącym obraz pobłogosławionego przez papieża Jana Pawła II chorwackiego męczennika komunistycznej władzy, kardynała Alojzego Stepinaca, z prośbą o jego kanonizację. Za nim młodzież, przyszłość Chorwacji, sportowcy, rozsławiający imię Chorwacji na całej kuli ziemskiej. To symboliczna scenka ukazuje pojednanych kibiców i piłkarzy Dynamo Zagrzeb i Hajduka Split, niosących w darze piłkę narodzonemu Dzieciątku Bożemu (scenka ta nawiązuje do słynnego pojednania krakowskich kibiców najstarszych klubów piłkarskich w Polsce, Cracovii i Wisły, na mszy świętej zorganizowanej na stadionie Cracovii, w hołdzie Janowi Pawłowi II w kilka dni po jego śmierci). Kiedy św. Jan Paweł II był studentem, był zawodnikiem Cracovii i bronił jej bramki !), Za nimi idą chorwaccy artyści i uczeni i niosą narodzonemu Bogu wiedzę i instrumenty, by poprzez bogatą chorwacką kulturę pióra i nut kolędować małemu Jezusowi.


A to wszystko dzieje się pod dachami i wieżami chorwackich kościołów. Łatwo dostrzega się tutaj wieżę kościoła w Trogirze, słynną (pośrodku) wieżę kościoła w Pałacu Dioklecjana w Splicie, czy też dwie charakterystyczne wieże wyróżniające się w Chorwacji – wieże katedry w Zagrzebiu, a żłóbek z leżącym Jezusem, jego matką i św. Józefem chroni charakterystyczny dach kościoła św. Marka w Zagrzebiu.

Post scriptum:

Szopkę wykonał Stanisław Malik, pochodzący ze słynnej krakowskiej rodziny szopkarzy Malików. Artysta Stanisław Malik szopki wykonuje od 18 roku życia, a od 1978 roku bierze udział w dorocznym konkursie szopek krakowskich, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia (sześciokrotnie pierwszą, osiem razy drugą, ośmiokrotnie trzecią i siedem wyróżnień). W roku 2004 zdobył nagrodę na Wystawie Sztuki Sakralnej w Rzymie. Szopki Stanisława Malika znajdują się w zbiorach muzealnych niemal całego świata, w muzeach miasta Krakowa, w Warszawie i Toruniu, w Muzeum Sztuki Ludowej Europy Wschodniej w Marsylii, w kolekcjach prywatnych (w Chicago, Kolonii, Monachium, Brukseli, Rzymie, Sewilli, Mediolanie).

Konsultacje historyczne wykonała Petra Gverić Katana, doktorant, lektor języka chorwackiego na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.

Chorwacka Szopka Krakowska (jej kształt, scenki i motywy historyczne) powstała z inicjatywy Konsula Honorowego Republiki Chorwacji w Krakowie, Pawła Włodarczyka i wykonana jako jego dar dla Prezydent Republiki Chorwacji, Kolindy Grabar-Kitarović.

Chorwacka Szopka Krakowska brała udział w corocznej wystawie szopek krakowskich w grudniu 2017 roku w Krakowie.

Grudzień 2017 rok, Kraków