Konsulat
Republiki Chorwacji
w Rzeczypospolitej Polskiej
Kraków
Polski (Polish) Chorwacki
>> Zapraszamy do Chorwacji !!! Urocze miejsca, słońce, ciepła i czysta woda, piękne góry oraz gorące serca ludzi czekają na Was przez cały rok !!!<<
wtorek
21 sierpnia 2018r.

Kalendarium historyczne:

sierpień 805 rok

Książę Borna (810-821), który rezydował w mieście Nin w pobliżu Zadaru, przyjął chrzest z rąk duchowieństwa frankijskiego patriarchatu Akwilei, w Ninie zaś utworzono pierwsze chorwackie biskupstwo. Datę tę uznaje się jako chrzest państwa chorwackiego.

4 sierpień 1995 rok

Pod dowództwem generała Ante Gotoviny rozpoczęła się najważniejsza w wojnie ojczyźnianej operacja „Burza”, zwana matką wszystkich bitew,  gwałtowny ostrzał artyleryjski serbskiego Kninu, kontrolowanego przez samozwańczą Republikę Serbskiej Krajiny. Po walkach, które trwały zaledwie kilka dni Krajinę przyłączono na stale do Chorwacji.

Aktualności

Polska delegacja w Agencji Inwestycji i Konkurencyjności w Zagrzebiu
20.03.2018r.

W Agencji Inwestycji i Konkurencyjności rządu chorwackiego w Zagrzebiu, w dniu 19 marca br przebywała z wizytą studyjną grupa przedstawicieli polskich organizacji pracodawców i przedsiębiorców. Celem spotkania, które zostało zorganizowane przez konsula honorowego Republiki Chorwacji w Krakowie, Pawła Włodarczyka, było zapoznanie się polskiej strony z planami inwestycji publicznych oraz inwestycji w układzie Partnerstwa Publiczno-Prywatnego (PPP) rządu chorwackiego w najbliższych 5 latach.


Spotkanie z przedtswicielami chorwackiej AIK

W spotkaniu, ze strony chorwackiej uczestniczyli, Ljerka Golubić Bregant – dyrektor departamentu edukacji  i Współpracy z Sektorem Instytucji UE dla PPP,  Maria Huljak – Specjalista Koordynator z Sektoru Planowania Inwestycji oraz Ana Ćulo szef Departamentu Promocji Inwestycji.

Ze strony polskiej uczestniczyli Tomasz Głogowski – poseł na Sejm RP, przewodniczący Polsko-Chorwackiej Grupy Parlamentarnej, Marcin Nowacki - wiceprezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Katarzyna Niemyjska - dyrektor Departamentu Prawa i Ustawy ZPP, Agnieszka Gąsior-Mazur - Prezes Stowarzyszenia Lubelski Klub Biznesu, Aneta Bernat - adwokat, z Kancelarii Prawnej z Lublina, Wioletta Zasępa - Prezes Zarządu Agencji Polsko-Bałkańskiej Współpracy Gospodarczej sp. z o.o. Stanisław Palowski - członek zarządu Polsko-Chorwackiej Izby Przemysłowo-Handlowej, Janusz Ramski - przedstawiciel Polsko-Chorwackiej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Polska strona otrzymała pełną pulę informacji na temat planowanych inwestycji, w różnych sektorach gospodarczych, o różnej skali wielkości i w różnych częściach Chorwacji. Przedstawicieli strony polskiej najbardziej zainteresowały projekty związane s sektorem turystycznym.