Konsulat
Republiki Chorwacji
w Rzeczypospolitej Polskiej
Kraków
Polski (Polish) Chorwacki
>> Zapraszamy do Chorwacji !!! Urocze miejsca, słońce, ciepła i czysta woda, piękne góry oraz gorące serca ludzie czekają na Was przez cały rok !!! <<
poniedziałek
27 maja 2019r.

Kalendarium historyczne:

26 maja 1991 rok

Pierwsze formalne zgromadzenia chorwackiej Gwardii Narodowej. Dzień ten obchodzony jest jako dzień powstania Sił Zbrojnych Republiki Chorwacji. W tym dniu obchodzony jest również Dzień Armii Chorwackiej.

1 maj 1995 rok

Armia chorwacka i policja wkroczyły do okupowanej zachodniej Slawonii na wschód od Zagrzebia i w ciągu kilku dni zajęły całe jej terytorium. Serbowie odpowiedzieli bombardowaniem Zagrzebia, w wyniku czego zginęło 7 osób, a 130 zostało rannych.

Aktualności

Polska delegacja w Agencji Inwestycji i Konkurencyjności w Zagrzebiu
20.03.2018r.

W Agencji Inwestycji i Konkurencyjności rządu chorwackiego w Zagrzebiu, w dniu 19 marca br przebywała z wizytą studyjną grupa przedstawicieli polskich organizacji pracodawców i przedsiębiorców. Celem spotkania, które zostało zorganizowane przez konsula honorowego Republiki Chorwacji w Krakowie, Pawła Włodarczyka, było zapoznanie się polskiej strony z planami inwestycji publicznych oraz inwestycji w układzie Partnerstwa Publiczno-Prywatnego (PPP) rządu chorwackiego w najbliższych 5 latach.


Spotkanie z przedtswicielami chorwackiej AIK

W spotkaniu, ze strony chorwackiej uczestniczyli, Ljerka Golubić Bregant – dyrektor departamentu edukacji  i Współpracy z Sektorem Instytucji UE dla PPP,  Maria Huljak – Specjalista Koordynator z Sektoru Planowania Inwestycji oraz Ana Ćulo szef Departamentu Promocji Inwestycji.

Ze strony polskiej uczestniczyli Tomasz Głogowski – poseł na Sejm RP, przewodniczący Polsko-Chorwackiej Grupy Parlamentarnej, Marcin Nowacki - wiceprezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Katarzyna Niemyjska - dyrektor Departamentu Prawa i Ustawy ZPP, Agnieszka Gąsior-Mazur - Prezes Stowarzyszenia Lubelski Klub Biznesu, Aneta Bernat - adwokat, z Kancelarii Prawnej z Lublina, Wioletta Zasępa - Prezes Zarządu Agencji Polsko-Bałkańskiej Współpracy Gospodarczej sp. z o.o. Stanisław Palowski - członek zarządu Polsko-Chorwackiej Izby Przemysłowo-Handlowej, Janusz Ramski - przedstawiciel Polsko-Chorwackiej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Polska strona otrzymała pełną pulę informacji na temat planowanych inwestycji, w różnych sektorach gospodarczych, o różnej skali wielkości i w różnych częściach Chorwacji. Przedstawicieli strony polskiej najbardziej zainteresowały projekty związane s sektorem turystycznym.