Konsulat
Republiki Chorwacji
w Rzeczypospolitej Polskiej
Kraków
Polski (Polish) Chorwacki
>> Gratulacje dla wszystkich Chorwatek i Chorwatów mieszkających w Chorwacji i w Polsce z okazji 8 października, Święta Niepodległości Republiki Chorwacji !!!<<
poniedziałek
15 października 2018r.

Kalendarium historyczne:

1 październik 1991 rok

Początek napaści przez wojska serbskie na chorwackie  miasto Dubrownik i jego oblężenie - perłę kultury i zabytek światowego dziedzictwa.

 

8 październik 1991 rok
Parlament Chorwacji zrywa wszystkie konstytucyjne powiązania z Jugosławią. Dzień 8 października staje się Świętem Niepodległości Chorwacji.

Aktualności

Polska delegacja w Agencji Inwestycji i Konkurencyjności w Zagrzebiu
20.03.2018r.

W Agencji Inwestycji i Konkurencyjności rządu chorwackiego w Zagrzebiu, w dniu 19 marca br przebywała z wizytą studyjną grupa przedstawicieli polskich organizacji pracodawców i przedsiębiorców. Celem spotkania, które zostało zorganizowane przez konsula honorowego Republiki Chorwacji w Krakowie, Pawła Włodarczyka, było zapoznanie się polskiej strony z planami inwestycji publicznych oraz inwestycji w układzie Partnerstwa Publiczno-Prywatnego (PPP) rządu chorwackiego w najbliższych 5 latach.


Spotkanie z przedtswicielami chorwackiej AIK

W spotkaniu, ze strony chorwackiej uczestniczyli, Ljerka Golubić Bregant – dyrektor departamentu edukacji  i Współpracy z Sektorem Instytucji UE dla PPP,  Maria Huljak – Specjalista Koordynator z Sektoru Planowania Inwestycji oraz Ana Ćulo szef Departamentu Promocji Inwestycji.

Ze strony polskiej uczestniczyli Tomasz Głogowski – poseł na Sejm RP, przewodniczący Polsko-Chorwackiej Grupy Parlamentarnej, Marcin Nowacki - wiceprezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Katarzyna Niemyjska - dyrektor Departamentu Prawa i Ustawy ZPP, Agnieszka Gąsior-Mazur - Prezes Stowarzyszenia Lubelski Klub Biznesu, Aneta Bernat - adwokat, z Kancelarii Prawnej z Lublina, Wioletta Zasępa - Prezes Zarządu Agencji Polsko-Bałkańskiej Współpracy Gospodarczej sp. z o.o. Stanisław Palowski - członek zarządu Polsko-Chorwackiej Izby Przemysłowo-Handlowej, Janusz Ramski - przedstawiciel Polsko-Chorwackiej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Polska strona otrzymała pełną pulę informacji na temat planowanych inwestycji, w różnych sektorach gospodarczych, o różnej skali wielkości i w różnych częściach Chorwacji. Przedstawicieli strony polskiej najbardziej zainteresowały projekty związane s sektorem turystycznym.