Konsulat
Republiki Chorwacji
w Rzeczypospolitej Polskiej
Kraków
Polski (Polish) Chorwacki
>> Zapraszamy do Chorwacji !!! Urocze miejsca, słońce, ciepła i czysta woda, piękne góry oraz gorące serca ludzie czekają na Was przez cały rok !!! <<
poniedziałek
27 maja 2019r.

Kalendarium historyczne:

26 maja 1991 rok

Pierwsze formalne zgromadzenia chorwackiej Gwardii Narodowej. Dzień ten obchodzony jest jako dzień powstania Sił Zbrojnych Republiki Chorwacji. W tym dniu obchodzony jest również Dzień Armii Chorwackiej.

1 maj 1995 rok

Armia chorwacka i policja wkroczyły do okupowanej zachodniej Slawonii na wschód od Zagrzebia i w ciągu kilku dni zajęły całe jej terytorium. Serbowie odpowiedzieli bombardowaniem Zagrzebia, w wyniku czego zginęło 7 osób, a 130 zostało rannych.

Aktualności

wizyta studyjna w Chorwackim Stowarzyszeniu Pracodawców
21.03.2018r.

W dniu 20 marca br w Zagrzebiu przebywała z wizyta studyjną delegacja przedstawicieli organizacji pracodawców i stowarzyszeń z Polski, gdzie w Chorwackim Stowarzyszeniu Pracodawców, odbyło się spotkanie z przedstawicielami tej organizacji. Celem tego spotkania było nawiązanie współpracy pomiędzy Związkiem Przedsiębiorców i Pracodawców w Polsce z Chorwackim Stowarzyszeniem Pracodawców oraz omówienie możliwości wzmocnienia wzajemnych stosunków gospodarczych i współpracy między oboma krajami. Inicjatorem i organizatorem tej wizyty był konsul honorowy Republiki Chorwacji, pan Paweł Włodarczyk.

Delegacja polska z przedstawicielami Chorwackiego Stowarzyszenia Pracodawców

W spotkaniu ze strony Chorwackiego Stowarzyszenia Pracodawców (HUP) uczestniczyła Milka Kosanovic - dyrektor do spraw współpracy międzynarodowej, prowadząca spotkanie, Biserka Sladović - doradca w Departamencie Polityki i Spraw Międzynarodowych, która przedstawiła prezentację działalności HUP.  Branko Roglic - przewodniczący Rady Nadzorczej CEA, właściciel Orbico Group oraz Pan Mihael Furjan - CEO Pliva, przedstawili swoje doświadczenia z prowadzenia działalności gospodarczej w Chorwacji i w Polsce. Ze strony chorwackiej delegacji w spotkaniu uczestniczył również pan Marko Jurčić - Specjalny Doradca Prezydenta Republiki Chorwacji w kwestiach gospodarczych, który omówił realizację projektu prezydenckiego obu krajów, Projektu Inicjatywy Trójmorza, wspólnej platformy krajów rozwijających się UE dla współpracy w kwestiach ekonomicznych takich jak rozwój energetyki, infrastruktury transportowej i cyfryzacji.

Z kolei  Sani Ljubunčić - Kierownik Sektora Inwestycji i Infrastruktury Gospodarczej Ministerstwa  Gospodarki przedstawił istniejące programy operacyjne i instrumenty wspierające promocję inwestycji w Chorwacji oraz środki motywacyjne dostępnych dla pracodawców. Przedstawił także system wolnych stref gospodarczych, których 11 obecnie działa w Chorwacji, i na których obszarze funkcjonują zwolnienia  podatkowe i inne udogodnienia, mające na celu przyciągać potencjalnych inwestorów.

Z kolei ze strony polskiej konsul honorowy Paweł Włodarczyk przedstawił dotychczasowe relacje gospodarcze obu krajów i cele jaki to spotkanie winno osiągnąć. Marcin Nowacki - wiceprezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) w Polsce  zaprezentował zakres funkcjonowania stowarzyszeń pracodawców w Polsce oraz przedstawił funkcjonowanie organizacji ZPP w Polsce i w biurze w Brukseli. Przedstawiciele obu organizacji pracodawców rozmawiali też na temat głębszej współpracy bezpośrednio między sobą jak i na arenie międzynarodowej, dla potrzeb której ma być podpisana umowa o współpracy.

Katarzyna Niemyjska - dyrektor Departamentu Prawa i Ustawy ZPP przedstawiła stanowisko i pogląd ZPP na realizację projektu prezydenckiego obu krajów, Inicjatywy Trójmorza, a Wioletta Zasępa - prezes Zarządu Agencji Polsko-Bałkańskiej Współpracy Gospodarczej przedstawiła polskie doświadczenia w wykorzystywaniu środków unijnych.

W spotkanie ze strony polskiej uczestniczyli też Tomasz Głogowski – poseł na Sejm RP, przewodniczący Polsko-Chorwackiej Grupy Parlamentarnej, Agnieszka Gąsior-Mazur - prezes Stowarzyszenia Lubelski Klub Biznesu, Aneta Bernat - adwokat, reprezentująca Kancelarię Prawną z Lublina, Stanisław Palowski - członek zarządu Polsko-Chorwackiej Izby Przemysłowo-Handlowej oraz Janusz Ramski - przedstawiciel Polsko-Chorwackiej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Spotkanie zakończyło się wspólnym stanowiskiem, że dla  dalszego rozwoju istniejącej współpracy gospodarczej pomiędzy obu krajami, potrzebne jest organizowanie przez obie strony podobnych spotkań i wydarzeń w przyszłości.