Konsulat
Republiki Chorwacji
w Rzeczypospolitej Polskiej
Kraków
Polski (Polish) Chorwacki
>> Luka Modric napisał historię! Chorwacki kapitan zdobył Złotą Piłkę. Nagroda France Football jest zwieńczeniem kariery 33-letniego chorwackiego kapitana. Wielkie gratulacje !!!<<
niedziela
16 grudnia 2018r.

Kalendarium historyczne:

1 grudzień 1918 rok
Proklamowano zjednoczone Królestwo Serbów, Chorwatów i Słoweńców (SHS) pod berłem regenta Serbii – Aleksandra I Karadziordziewicia. Zaprzestanie działalności Komitetu Jugosłowiańskiego. Chorwacja staje się częścią Królestwa SHS.
10 grudzień 1999 rok
Śmierć pierwszego prezydenta Republiki Chorwacji Franjo Tudjmana.

Aktualności

wizyta studyjna w Chorwackim Stowarzyszeniu Pracodawców
21.03.2018r.

W dniu 20 marca br w Zagrzebiu przebywała z wizyta studyjną delegacja przedstawicieli organizacji pracodawców i stowarzyszeń z Polski, gdzie w Chorwackim Stowarzyszeniu Pracodawców, odbyło się spotkanie z przedstawicielami tej organizacji. Celem tego spotkania było nawiązanie współpracy pomiędzy Związkiem Przedsiębiorców i Pracodawców w Polsce z Chorwackim Stowarzyszeniem Pracodawców oraz omówienie możliwości wzmocnienia wzajemnych stosunków gospodarczych i współpracy między oboma krajami. Inicjatorem i organizatorem tej wizyty był konsul honorowy Republiki Chorwacji, pan Paweł Włodarczyk.

Delegacja polska z przedstawicielami Chorwackiego Stowarzyszenia Pracodawców

W spotkaniu ze strony Chorwackiego Stowarzyszenia Pracodawców (HUP) uczestniczyła Milka Kosanovic - dyrektor do spraw współpracy międzynarodowej, prowadząca spotkanie, Biserka Sladović - doradca w Departamencie Polityki i Spraw Międzynarodowych, która przedstawiła prezentację działalności HUP.  Branko Roglic - przewodniczący Rady Nadzorczej CEA, właściciel Orbico Group oraz Pan Mihael Furjan - CEO Pliva, przedstawili swoje doświadczenia z prowadzenia działalności gospodarczej w Chorwacji i w Polsce. Ze strony chorwackiej delegacji w spotkaniu uczestniczył również pan Marko Jurčić - Specjalny Doradca Prezydenta Republiki Chorwacji w kwestiach gospodarczych, który omówił realizację projektu prezydenckiego obu krajów, Projektu Inicjatywy Trójmorza, wspólnej platformy krajów rozwijających się UE dla współpracy w kwestiach ekonomicznych takich jak rozwój energetyki, infrastruktury transportowej i cyfryzacji.

Z kolei  Sani Ljubunčić - Kierownik Sektora Inwestycji i Infrastruktury Gospodarczej Ministerstwa  Gospodarki przedstawił istniejące programy operacyjne i instrumenty wspierające promocję inwestycji w Chorwacji oraz środki motywacyjne dostępnych dla pracodawców. Przedstawił także system wolnych stref gospodarczych, których 11 obecnie działa w Chorwacji, i na których obszarze funkcjonują zwolnienia  podatkowe i inne udogodnienia, mające na celu przyciągać potencjalnych inwestorów.

Z kolei ze strony polskiej konsul honorowy Paweł Włodarczyk przedstawił dotychczasowe relacje gospodarcze obu krajów i cele jaki to spotkanie winno osiągnąć. Marcin Nowacki - wiceprezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) w Polsce  zaprezentował zakres funkcjonowania stowarzyszeń pracodawców w Polsce oraz przedstawił funkcjonowanie organizacji ZPP w Polsce i w biurze w Brukseli. Przedstawiciele obu organizacji pracodawców rozmawiali też na temat głębszej współpracy bezpośrednio między sobą jak i na arenie międzynarodowej, dla potrzeb której ma być podpisana umowa o współpracy.

Katarzyna Niemyjska - dyrektor Departamentu Prawa i Ustawy ZPP przedstawiła stanowisko i pogląd ZPP na realizację projektu prezydenckiego obu krajów, Inicjatywy Trójmorza, a Wioletta Zasępa - prezes Zarządu Agencji Polsko-Bałkańskiej Współpracy Gospodarczej przedstawiła polskie doświadczenia w wykorzystywaniu środków unijnych.

W spotkanie ze strony polskiej uczestniczyli też Tomasz Głogowski – poseł na Sejm RP, przewodniczący Polsko-Chorwackiej Grupy Parlamentarnej, Agnieszka Gąsior-Mazur - prezes Stowarzyszenia Lubelski Klub Biznesu, Aneta Bernat - adwokat, reprezentująca Kancelarię Prawną z Lublina, Stanisław Palowski - członek zarządu Polsko-Chorwackiej Izby Przemysłowo-Handlowej oraz Janusz Ramski - przedstawiciel Polsko-Chorwackiej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Spotkanie zakończyło się wspólnym stanowiskiem, że dla  dalszego rozwoju istniejącej współpracy gospodarczej pomiędzy obu krajami, potrzebne jest organizowanie przez obie strony podobnych spotkań i wydarzeń w przyszłości.