Konsulat
Republiki Chorwacji
w Rzeczypospolitej Polskiej
Kraków
Polski (Polish) Chorwacki
>> Gratulacje dla wszystkich Chorwatek i Chorwatów mieszkających w Chorwacji i w Polsce z okazji 8 października, Święta Niepodległości Republiki Chorwacji !!!<<
poniedziałek
15 października 2018r.

Kalendarium historyczne:

1 październik 1991 rok

Początek napaści przez wojska serbskie na chorwackie  miasto Dubrownik i jego oblężenie - perłę kultury i zabytek światowego dziedzictwa.

 

8 październik 1991 rok
Parlament Chorwacji zrywa wszystkie konstytucyjne powiązania z Jugosławią. Dzień 8 października staje się Świętem Niepodległości Chorwacji.

Aktualności

Dni Kultury Chorwackiej - 25 lat Kroatystyki na Uniwersytecie Śląskim
14.05.2018r.

W dniach 9-10 maja w Instytucie Filologii Słowiańskiej w Sosnowcu odbyły się Dni Kultury Chorwackiej, które zorganizowała Katedra Kroatystyki Instytutu Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Dni Kultury Chorwackiej nawiązywały do 25-lecia istnienia kroatystyki na tym uniwersytecie. Na zaproszenie organizatorów w Dniach tych uczestniczył konsul honorowy Paweł Włodarczyk.

Na zdjęciu uczestnicy Dni Kultury Chorwackiej z Chorwacji z konsulem honorowym (z prawej strony)

W Dniach Kultury Chorwackiej uczestniczyli dyrektor Instytutu Filologii Słowiańskiej dr. hab. Mariola Szymczak-Rozlach, dziekan Wydziału Filologii Uniwersytetu Śląskiego prof. dr. hab. Krzysztof Jarosz, lektorka języka chorwackiego na UŚ Ivana Čagalj, pierwszy sekretarz Ambasady Republiki Chorwacji w Warszawie Tiha Dabac.

W ramach Dni Kultury Chorwackiej zorganizowano liczne ciekawe imprezy i projekty takie jak, wystawa „Chorwacki Sabor i saborowanie na przestrzeni wieków” przygotowana przez Ambasadę Republiki Chorwacji w Polsce, wykład wygłoszony przez Vice Sunjicia z Uniwersytetu w Zadarze zatytułowany „Chorwacki Język w latach 1945-1990”, wykład mgr Heleny Burić zatytułowany „Schrodingerova maćka ili kognitivnolingviticki pogledi na hrvatski jezik”, czy spotkanie z pisarką Dariją Źilić. Wieczorami uczestnicy mieli okazję oglądać film „Vis a Vis” w reżyserii Neviego Marasovicia i uczestniczyć w Wieczorze Poetycko-Jazzowym i rozmawiać Dariją Źilić.