Konsulat
Republiki Chorwacji
w Rzeczypospolitej Polskiej
Kraków
Polski (Polish) Chorwacki
>> Zapraszamy do Chorwacji !!! Urocze miejsca, słońce, ciepła i czysta woda, piękne góry oraz gorące serca ludzie czekają na Was przez cały rok !!! <<
poniedziałek
27 maja 2019r.

Kalendarium historyczne:

26 maja 1991 rok

Pierwsze formalne zgromadzenia chorwackiej Gwardii Narodowej. Dzień ten obchodzony jest jako dzień powstania Sił Zbrojnych Republiki Chorwacji. W tym dniu obchodzony jest również Dzień Armii Chorwackiej.

1 maj 1995 rok

Armia chorwacka i policja wkroczyły do okupowanej zachodniej Slawonii na wschód od Zagrzebia i w ciągu kilku dni zajęły całe jej terytorium. Serbowie odpowiedzieli bombardowaniem Zagrzebia, w wyniku czego zginęło 7 osób, a 130 zostało rannych.

Aktualności

Dni Kultury Chorwackiej - 25 lat Kroatystyki na Uniwersytecie Śląskim
14.05.2018r.

W dniach 9-10 maja w Instytucie Filologii Słowiańskiej w Sosnowcu odbyły się Dni Kultury Chorwackiej, które zorganizowała Katedra Kroatystyki Instytutu Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Dni Kultury Chorwackiej nawiązywały do 25-lecia istnienia kroatystyki na tym uniwersytecie. Na zaproszenie organizatorów w Dniach tych uczestniczył konsul honorowy Paweł Włodarczyk.

Na zdjęciu uczestnicy Dni Kultury Chorwackiej z Chorwacji z konsulem honorowym (z prawej strony)

W Dniach Kultury Chorwackiej uczestniczyli dyrektor Instytutu Filologii Słowiańskiej dr. hab. Mariola Szymczak-Rozlach, dziekan Wydziału Filologii Uniwersytetu Śląskiego prof. dr. hab. Krzysztof Jarosz, lektorka języka chorwackiego na UŚ Ivana Čagalj, pierwszy sekretarz Ambasady Republiki Chorwacji w Warszawie Tiha Dabac.

W ramach Dni Kultury Chorwackiej zorganizowano liczne ciekawe imprezy i projekty takie jak, wystawa „Chorwacki Sabor i saborowanie na przestrzeni wieków” przygotowana przez Ambasadę Republiki Chorwacji w Polsce, wykład wygłoszony przez Vice Sunjicia z Uniwersytetu w Zadarze zatytułowany „Chorwacki Język w latach 1945-1990”, wykład mgr Heleny Burić zatytułowany „Schrodingerova maćka ili kognitivnolingviticki pogledi na hrvatski jezik”, czy spotkanie z pisarką Dariją Źilić. Wieczorami uczestnicy mieli okazję oglądać film „Vis a Vis” w reżyserii Neviego Marasovicia i uczestniczyć w Wieczorze Poetycko-Jazzowym i rozmawiać Dariją Źilić.