Konsulat
Republiki Chorwacji
w Rzeczypospolitej Polskiej
Kraków
Polski (Polish) Chorwacki
>> Zapraszamy do Chorwacji !!! Urocze miejsca, słońce, ciepła i czysta woda, piękne góry oraz gorące serca ludzi czekają na Was przez cały rok !!!<<
wtorek
21 sierpnia 2018r.

Kalendarium historyczne:

sierpień 805 rok

Książę Borna (810-821), który rezydował w mieście Nin w pobliżu Zadaru, przyjął chrzest z rąk duchowieństwa frankijskiego patriarchatu Akwilei, w Ninie zaś utworzono pierwsze chorwackie biskupstwo. Datę tę uznaje się jako chrzest państwa chorwackiego.

4 sierpień 1995 rok

Pod dowództwem generała Ante Gotoviny rozpoczęła się najważniejsza w wojnie ojczyźnianej operacja „Burza”, zwana matką wszystkich bitew,  gwałtowny ostrzał artyleryjski serbskiego Kninu, kontrolowanego przez samozwańczą Republikę Serbskiej Krajiny. Po walkach, które trwały zaledwie kilka dni Krajinę przyłączono na stale do Chorwacji.

Aktualności

Dni Kultury Chorwackiej - 25 lat Kroatystyki na Uniwersytecie Śląskim
14.05.2018r.

W dniach 9-10 maja w Instytucie Filologii Słowiańskiej w Sosnowcu odbyły się Dni Kultury Chorwackiej, które zorganizowała Katedra Kroatystyki Instytutu Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Dni Kultury Chorwackiej nawiązywały do 25-lecia istnienia kroatystyki na tym uniwersytecie. Na zaproszenie organizatorów w Dniach tych uczestniczył konsul honorowy Paweł Włodarczyk.

Na zdjęciu uczestnicy Dni Kultury Chorwackiej z Chorwacji z konsulem honorowym (z prawej strony)

W Dniach Kultury Chorwackiej uczestniczyli dyrektor Instytutu Filologii Słowiańskiej dr. hab. Mariola Szymczak-Rozlach, dziekan Wydziału Filologii Uniwersytetu Śląskiego prof. dr. hab. Krzysztof Jarosz, lektorka języka chorwackiego na UŚ Ivana Čagalj, pierwszy sekretarz Ambasady Republiki Chorwacji w Warszawie Tiha Dabac.

W ramach Dni Kultury Chorwackiej zorganizowano liczne ciekawe imprezy i projekty takie jak, wystawa „Chorwacki Sabor i saborowanie na przestrzeni wieków” przygotowana przez Ambasadę Republiki Chorwacji w Polsce, wykład wygłoszony przez Vice Sunjicia z Uniwersytetu w Zadarze zatytułowany „Chorwacki Język w latach 1945-1990”, wykład mgr Heleny Burić zatytułowany „Schrodingerova maćka ili kognitivnolingviticki pogledi na hrvatski jezik”, czy spotkanie z pisarką Dariją Źilić. Wieczorami uczestnicy mieli okazję oglądać film „Vis a Vis” w reżyserii Neviego Marasovicia i uczestniczyć w Wieczorze Poetycko-Jazzowym i rozmawiać Dariją Źilić.