Konsulat
Republiki Chorwacji
w Rzeczypospolitej Polskiej
Kraków
Polski (Polish) Chorwacki
>> Zapraszamy na spotkanie z polsko-chorwacką historią – „Gundulić a sprawa polska – bitwa pod Chocimiem 1621 rok w epopei Osman” – które odbędzie się o godz. 17:00, w dniu 8 lutego br. w sali audytoryjnej Kupferhaus, w Pałacu Krzysztofory, przy ul Szczepańskiej 2 w Krakowie. Zapraszamy !!!!<<
niedziela
17 lutego 2019r.

Kalendarium historyczne:

19 luty 2015 rok
Urząd prezydenta zostaje objęty przez Kolindę Grabar-Kitarović, która do tej pory pełni tę funkcję.

Aktualności

Dni Kultury Chorwackiej - 25 lat Kroatystyki na Uniwersytecie Śląskim
14.05.2018r.

W dniach 9-10 maja w Instytucie Filologii Słowiańskiej w Sosnowcu odbyły się Dni Kultury Chorwackiej, które zorganizowała Katedra Kroatystyki Instytutu Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Dni Kultury Chorwackiej nawiązywały do 25-lecia istnienia kroatystyki na tym uniwersytecie. Na zaproszenie organizatorów w Dniach tych uczestniczył konsul honorowy Paweł Włodarczyk.

Na zdjęciu uczestnicy Dni Kultury Chorwackiej z Chorwacji z konsulem honorowym (z prawej strony)

W Dniach Kultury Chorwackiej uczestniczyli dyrektor Instytutu Filologii Słowiańskiej dr. hab. Mariola Szymczak-Rozlach, dziekan Wydziału Filologii Uniwersytetu Śląskiego prof. dr. hab. Krzysztof Jarosz, lektorka języka chorwackiego na UŚ Ivana Čagalj, pierwszy sekretarz Ambasady Republiki Chorwacji w Warszawie Tiha Dabac.

W ramach Dni Kultury Chorwackiej zorganizowano liczne ciekawe imprezy i projekty takie jak, wystawa „Chorwacki Sabor i saborowanie na przestrzeni wieków” przygotowana przez Ambasadę Republiki Chorwacji w Polsce, wykład wygłoszony przez Vice Sunjicia z Uniwersytetu w Zadarze zatytułowany „Chorwacki Język w latach 1945-1990”, wykład mgr Heleny Burić zatytułowany „Schrodingerova maćka ili kognitivnolingviticki pogledi na hrvatski jezik”, czy spotkanie z pisarką Dariją Źilić. Wieczorami uczestnicy mieli okazję oglądać film „Vis a Vis” w reżyserii Neviego Marasovicia i uczestniczyć w Wieczorze Poetycko-Jazzowym i rozmawiać Dariją Źilić.