Konsulat
Republiki Chorwacji
w Rzeczypospolitej Polskiej
Kraków
Polski (Polish) Chorwacki
>> Zapraszamy do Chorwacji !!! Urocze miejsca, słońce, ciepła i czysta woda, piękne góry oraz gorące serca ludzi czekają na Was przez cały rok !!!<<
wtorek
21 sierpnia 2018r.

Kalendarium historyczne:

sierpień 805 rok

Książę Borna (810-821), który rezydował w mieście Nin w pobliżu Zadaru, przyjął chrzest z rąk duchowieństwa frankijskiego patriarchatu Akwilei, w Ninie zaś utworzono pierwsze chorwackie biskupstwo. Datę tę uznaje się jako chrzest państwa chorwackiego.

4 sierpień 1995 rok

Pod dowództwem generała Ante Gotoviny rozpoczęła się najważniejsza w wojnie ojczyźnianej operacja „Burza”, zwana matką wszystkich bitew,  gwałtowny ostrzał artyleryjski serbskiego Kninu, kontrolowanego przez samozwańczą Republikę Serbskiej Krajiny. Po walkach, które trwały zaledwie kilka dni Krajinę przyłączono na stale do Chorwacji.

Aktualności

"Papież Jan Paweł II w życiu chorwackiego narodu" - II część konferencji w Splicie zorganizowana przez konsulat
07.05.2018r.

Z okazji 20-lecia pobytu papieża Jana Pawła II w Chorwacji, 4 maja br w Splicie, w wielkiej sali seminarium Katolickiego Wydziału Teologicznego Uniwersytetu w Splicie, została zorganizowana II część Międzynarodowej Konferencji Naukowej  zatytułowanej „Wpływ polskiego papieża, św. Jana Pawła II na społeczność chorwacką - " Zemljo Hrvatska Bog te blagoslovio "- organizowanej ku pamięci i zbliżeniu obu narodów - chorwackiego i polskiego, umiłowanych przez papieża Jana Pawła II". Część II konferencji została zatytułowana: "Papież Jan Paweł II w życiu chorwackiego narodu". Konferencja została zorganizowana z inicjatywy konsula honorowego Pawła Włodarczyka we współpracy z Uniwersytetem w Splicie, Katolickim Uniwersytem w Chorwacji i Uniwersytetem Jana Pawła II w Krakowie. I część konferencji odbyła się w 9 października 2017 roku w Krakowie.

 

Na zdjęciu od prawej: zastępca żupana Luka Brčić, współorganizator konferencji Leon Grubisić, Przewodniczący Chorwackiej Konferencji Biskupów arcybiskup Želimir Puljić, arcybiskup Marin Barisić, konsul honorowy Paweł Włodarczyk, Prorektor Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie Józef Stala i prorektor Uniwersytetu w Splicie Alen Soldo

Konferencję odtworzył arcybiskup Splitu i Makarskiej Marin Barisić. Wspomniał swoje osobiste przeżycia z wyboru  Karola Wojtyły na papieża w Rzymie. „Biały dym wybrał białą osobę z za żelaznej kurtyny - z Białej Chorwacji! Tak, biały dym z Kaplicy Sykstyńskiej był szczęśliwym wyborem” – powiedział arcybiskup.

Na zdjęciu: konferencję otwiera arcybiskup Splitu i Makarskiej Marin Barisić

Arcybiskup zwrócił uwagę, że Papież wykazał "ogromną miłość do Kościoła Chrystusowego. Pokazał miłość Chorwatom. A potem, kiedy różne światowe mocarstwa, choroby i wiele innych kłopotów chciały zniechęcić jego wizytę w Chorwacji, odważnie wszedł pośród narodu chorwackiego i pokazał mu, jak bardzo go kocha. Zawsze mieliśmy szczególne miejsce w jego sercu, jako ukochany i kochany naród”.
Powiedział również – „Przez swoje wizyty w Chorwacji poprowadził chorwackiego człowieka i społeczeństwo do kolejnego nowego narodzenia - aby stać się nowym stworzeniem w Chrystusie! ". "My Chorwaci w jednym możemy być pewni. Miłość Papieża Wojtyły do ​​nas nie ustała. Od niebiańskiej pełni i komunii świętej nadal chce iść z nami dzisiaj "- powiedział arcybiskup, ogłaszając otwartcie konferencji.

Następnie wystąpił Konsul Honorowy Republiki Chorwacji w Krakowie Paweł Włodarczyk, zwracając się do publiczności, podkreślił, że papież Jan Paweł II. zbliżył obydwa narody do siebie - Chorwata i Polaka, których zwyczajnie kochał. Przypomniał, że pierwsza część konferencji, odbyła się w Krakowie w październiku ubiegłego roku i że cała konferencja odbywa się pod honorowym patronatem prezydenta Republiki Chorwacji Kolindy Grabar-Kitarović i prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Konsul honorowy przekazał zebranym również informację o wykonywanej z jego inicjatywy mozaice, nazwanej Chorwackim Oratorium, obrazującej Matkę Bożą z Mariji Bistricy i stojących, papieża Jana Pawła II i błogosławionego kardynała Alojzije Stepinaca, którego papież beatyfikował właśnie 20 lat temu w sanktuarium, w tej miejscowości. Chorwackie Oratorium zostanie ustawione w uprzywilejowanym miejscu w Sanktuarium Jana Pawła II w Krakowie.


Na zdjęciu: przemawia konsul honorowy Paweł Włodarczyk

Słowo "pozdrowienia z Uniwersytetu w Splicie" przysłał prof. dr. Alen Soldo, Prorektor ds Nauki i Współpracy z Zagranicą, który wyraził zadowolenie, że temat konferencji jest przedmiotem dyskusji w sposób naukowy i że organizacja konferencji z pewnością skutkować będzie nowymi przyjaźniami między Chorwatami i Polakami, między chorwackich i polskich społecznościami.

Uczestnikom konferencji pozdrowienia od kardynała Stanisława Dziwisza przekazał prof. Józef Stala prorektor Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie, który odczytał wykład kardynała Stanisława Dziwisza, Arcybiskupa Krakowa na emeryturze, który został zatytułowany „Chorwacja jako inspiracja dla Jana Pawła II”.

Również słowa uznania i pozdrowienia w imieniu władz żupani Splitsko-Dalmatyńskiej przekazał zastępca żupana, pan Luka Brčić.

O papieżu Janie Pawle II w kontakcie z Kościołem Chorwackim i jego wsparcie w wysiłkach Chorwacji  dla uzyskania niepodległości i zakończenia wojny przedstawił w swoim wykładzie  arcybiskup Zadaru, Przewodniczący Chorwackiej Konferencji Biskupów Želimir Puljić. Z kolei dr Sylwia Górzna zaprezentowała temat „Watykan i wojna w Chorwacji”. Następnie ambasador Ive Livljanić, pełniący tę funkcję w tamtych czasach w Rzymie, przedstawił referat pod tytułem „Wpływ papieża JPII na światową opinię publiczną w budowaniu tożsamości Chorwatów w świecie po roku 1991 r”.

Na zdjęciu: Siostry zakonne z zainteresowaniem wysłuchują kolejnego referatu

"Moje wspomnienia w kontaktach z Janem Pawłem II, szczególnie podczas jego wizyty w Splicie 20 lat temu" w imieniu prorektora Chorwackiego Uniwersytetu Katolickiego ks. prof. Emilio Marin, przedstawił prof. dr. sc. Ivica Źiźic prodziekan Katolickiego Wydziału Teologiczneg. O „Wizycie Jana Pawła II w Chorwacji i jej aspektach politycznych” mówił w swoim wystąpieniu prof. Ivica Miskulin z Uniwersytetu w Zagrzebiu. „Tożsamość Chorwatów i państwa chorwackiego w przemówieniach oraz w przesłaniach Papieża Jana Pawła II” w imieniu dr. Božo Skoko zaprezentował prof. dr. sc. Ivica Źiźic prodziekan Katolickiego Wydziału Teologicznego.

„Zemljo Hrvatska Bog Te Blagoslovio" - czy te słowa papieża Jana Pawła II zmieniły obraz Chorwacji – szukał odpowiedzi w sowim wystąpieniu prof. dr Stjepan Baloban z Katolickiego Uniwersytetu w Chorwacji. Z kolei prof. dr Elżbieta Osewska, w imieniu nieobecnego „Zawsze chciałem przyjechać do Dubrownika.” Jan Paweł II 6 czerwca 2003 – dr Piotr Drąg. A dla przypomnienia wszystkim uczestnikom konferencji „Najważniejsze wiadomości z wizyty papieża Jana Pawła II w Splicie, w 1998 r” przedstawił  ks. dr Emanuel Petrov.

Niezwykle ciekawie zaprezentował swój referat „Święty Jan Paweł II i rola Chorwacji w Europie” Ivo Davor Stier, były minister Spraw Zagranicznych Republiki Chorwacji a obecnie poseł do chorwackiego Saboru. Po jego wystąpieniu wiele osób zadawało pytania, co stworzyło dyskusję na tematy konferencji i współczesnych problemów związanych ze społeczną nauką kościoła w Chorwacji.

Najważniejszym jest to, że wszyscy uczestnicy konferencji zarówno jej I części w Krakowie jak i drugiej w Splicie, potwierdzili swoim uczestnictwem i wygłoszonymi referatami potrzebę wspomnień o tamtych  czasach, związanych z Janem Pawłem II. Stąd z inicjatywy konsula honorowego Pawła Włodarczyka będzie wydana książka obejmująca materiały konferencyjne, przeznaczona dla ówczesnych i kolejnych pokoleń zarówno w Chorwacji jak i w Polsce.