Konsulat
Republiki Chorwacji
w Rzeczypospolitej Polskiej
Kraków
Polski (Polish) Chorwacki
>> Zapraszamy do Chorwacji !!! Urocze miejsca, słońce, ciepła i czysta woda, piękne góry oraz gorące serca ludzie czekają na Was przez cały rok !!! <<
poniedziałek
20 maja 2019r.

Kalendarium historyczne:

26 maja 1991 rok

Pierwsze formalne zgromadzenia chorwackiej Gwardii Narodowej. Dzień ten obchodzony jest jako dzień powstania Sił Zbrojnych Republiki Chorwacji. W tym dniu obchodzony jest również Dzień Armii Chorwackiej.

1 maj 1995 rok

Armia chorwacka i policja wkroczyły do okupowanej zachodniej Slawonii na wschód od Zagrzebia i w ciągu kilku dni zajęły całe jej terytorium. Serbowie odpowiedzieli bombardowaniem Zagrzebia, w wyniku czego zginęło 7 osób, a 130 zostało rannych.

Aktualności

"Papież Jan Paweł II w życiu chorwackiego narodu" - II część konferencji w Splicie zorganizowana przez konsulat
07.05.2018r.

Z okazji 20-lecia pobytu papieża Jana Pawła II w Chorwacji, 4 maja br w Splicie, w wielkiej sali seminarium Katolickiego Wydziału Teologicznego Uniwersytetu w Splicie, została zorganizowana II część Międzynarodowej Konferencji Naukowej  zatytułowanej „Wpływ polskiego papieża, św. Jana Pawła II na społeczność chorwacką - " Zemljo Hrvatska Bog te blagoslovio "- organizowanej ku pamięci i zbliżeniu obu narodów - chorwackiego i polskiego, umiłowanych przez papieża Jana Pawła II". Część II konferencji została zatytułowana: "Papież Jan Paweł II w życiu chorwackiego narodu". Konferencja została zorganizowana z inicjatywy konsula honorowego Pawła Włodarczyka we współpracy z Uniwersytetem w Splicie, Katolickim Uniwersytem w Chorwacji i Uniwersytetem Jana Pawła II w Krakowie. I część konferencji odbyła się w 9 października 2017 roku w Krakowie.

 

Na zdjęciu od prawej: zastępca żupana Luka Brčić, współorganizator konferencji Leon Grubisić, Przewodniczący Chorwackiej Konferencji Biskupów arcybiskup Želimir Puljić, arcybiskup Marin Barisić, konsul honorowy Paweł Włodarczyk, Prorektor Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie Józef Stala i prorektor Uniwersytetu w Splicie Alen Soldo

Konferencję odtworzył arcybiskup Splitu i Makarskiej Marin Barisić. Wspomniał swoje osobiste przeżycia z wyboru  Karola Wojtyły na papieża w Rzymie. „Biały dym wybrał białą osobę z za żelaznej kurtyny - z Białej Chorwacji! Tak, biały dym z Kaplicy Sykstyńskiej był szczęśliwym wyborem” – powiedział arcybiskup.

Na zdjęciu: konferencję otwiera arcybiskup Splitu i Makarskiej Marin Barisić

Arcybiskup zwrócił uwagę, że Papież wykazał "ogromną miłość do Kościoła Chrystusowego. Pokazał miłość Chorwatom. A potem, kiedy różne światowe mocarstwa, choroby i wiele innych kłopotów chciały zniechęcić jego wizytę w Chorwacji, odważnie wszedł pośród narodu chorwackiego i pokazał mu, jak bardzo go kocha. Zawsze mieliśmy szczególne miejsce w jego sercu, jako ukochany i kochany naród”.
Powiedział również – „Przez swoje wizyty w Chorwacji poprowadził chorwackiego człowieka i społeczeństwo do kolejnego nowego narodzenia - aby stać się nowym stworzeniem w Chrystusie! ". "My Chorwaci w jednym możemy być pewni. Miłość Papieża Wojtyły do ​​nas nie ustała. Od niebiańskiej pełni i komunii świętej nadal chce iść z nami dzisiaj "- powiedział arcybiskup, ogłaszając otwartcie konferencji.

Następnie wystąpił Konsul Honorowy Republiki Chorwacji w Krakowie Paweł Włodarczyk, zwracając się do publiczności, podkreślił, że papież Jan Paweł II. zbliżył obydwa narody do siebie - Chorwata i Polaka, których zwyczajnie kochał. Przypomniał, że pierwsza część konferencji, odbyła się w Krakowie w październiku ubiegłego roku i że cała konferencja odbywa się pod honorowym patronatem prezydenta Republiki Chorwacji Kolindy Grabar-Kitarović i prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Konsul honorowy przekazał zebranym również informację o wykonywanej z jego inicjatywy mozaice, nazwanej Chorwackim Oratorium, obrazującej Matkę Bożą z Mariji Bistricy i stojących, papieża Jana Pawła II i błogosławionego kardynała Alojzije Stepinaca, którego papież beatyfikował właśnie 20 lat temu w sanktuarium, w tej miejscowości. Chorwackie Oratorium zostanie ustawione w uprzywilejowanym miejscu w Sanktuarium Jana Pawła II w Krakowie.


Na zdjęciu: przemawia konsul honorowy Paweł Włodarczyk

Słowo "pozdrowienia z Uniwersytetu w Splicie" przysłał prof. dr. Alen Soldo, Prorektor ds Nauki i Współpracy z Zagranicą, który wyraził zadowolenie, że temat konferencji jest przedmiotem dyskusji w sposób naukowy i że organizacja konferencji z pewnością skutkować będzie nowymi przyjaźniami między Chorwatami i Polakami, między chorwackich i polskich społecznościami.

Uczestnikom konferencji pozdrowienia od kardynała Stanisława Dziwisza przekazał prof. Józef Stala prorektor Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie, który odczytał wykład kardynała Stanisława Dziwisza, Arcybiskupa Krakowa na emeryturze, który został zatytułowany „Chorwacja jako inspiracja dla Jana Pawła II”.

Również słowa uznania i pozdrowienia w imieniu władz żupani Splitsko-Dalmatyńskiej przekazał zastępca żupana, pan Luka Brčić.

O papieżu Janie Pawle II w kontakcie z Kościołem Chorwackim i jego wsparcie w wysiłkach Chorwacji  dla uzyskania niepodległości i zakończenia wojny przedstawił w swoim wykładzie  arcybiskup Zadaru, Przewodniczący Chorwackiej Konferencji Biskupów Želimir Puljić. Z kolei dr Sylwia Górzna zaprezentowała temat „Watykan i wojna w Chorwacji”. Następnie ambasador Ive Livljanić, pełniący tę funkcję w tamtych czasach w Rzymie, przedstawił referat pod tytułem „Wpływ papieża JPII na światową opinię publiczną w budowaniu tożsamości Chorwatów w świecie po roku 1991 r”.

Na zdjęciu: Siostry zakonne z zainteresowaniem wysłuchują kolejnego referatu

"Moje wspomnienia w kontaktach z Janem Pawłem II, szczególnie podczas jego wizyty w Splicie 20 lat temu" w imieniu prorektora Chorwackiego Uniwersytetu Katolickiego ks. prof. Emilio Marin, przedstawił prof. dr. sc. Ivica Źiźic prodziekan Katolickiego Wydziału Teologiczneg. O „Wizycie Jana Pawła II w Chorwacji i jej aspektach politycznych” mówił w swoim wystąpieniu prof. Ivica Miskulin z Uniwersytetu w Zagrzebiu. „Tożsamość Chorwatów i państwa chorwackiego w przemówieniach oraz w przesłaniach Papieża Jana Pawła II” w imieniu dr. Božo Skoko zaprezentował prof. dr. sc. Ivica Źiźic prodziekan Katolickiego Wydziału Teologicznego.

„Zemljo Hrvatska Bog Te Blagoslovio" - czy te słowa papieża Jana Pawła II zmieniły obraz Chorwacji – szukał odpowiedzi w sowim wystąpieniu prof. dr Stjepan Baloban z Katolickiego Uniwersytetu w Chorwacji. Z kolei prof. dr Elżbieta Osewska, w imieniu nieobecnego „Zawsze chciałem przyjechać do Dubrownika.” Jan Paweł II 6 czerwca 2003 – dr Piotr Drąg. A dla przypomnienia wszystkim uczestnikom konferencji „Najważniejsze wiadomości z wizyty papieża Jana Pawła II w Splicie, w 1998 r” przedstawił  ks. dr Emanuel Petrov.

Niezwykle ciekawie zaprezentował swój referat „Święty Jan Paweł II i rola Chorwacji w Europie” Ivo Davor Stier, były minister Spraw Zagranicznych Republiki Chorwacji a obecnie poseł do chorwackiego Saboru. Po jego wystąpieniu wiele osób zadawało pytania, co stworzyło dyskusję na tematy konferencji i współczesnych problemów związanych ze społeczną nauką kościoła w Chorwacji.

Najważniejszym jest to, że wszyscy uczestnicy konferencji zarówno jej I części w Krakowie jak i drugiej w Splicie, potwierdzili swoim uczestnictwem i wygłoszonymi referatami potrzebę wspomnień o tamtych  czasach, związanych z Janem Pawłem II. Stąd z inicjatywy konsula honorowego Pawła Włodarczyka będzie wydana książka obejmująca materiały konferencyjne, przeznaczona dla ówczesnych i kolejnych pokoleń zarówno w Chorwacji jak i w Polsce.