Konsulat
Republiki Chorwacji
w Rzeczypospolitej Polskiej
Kraków
Polski (Polish) Chorwacki
>> Zapraszamy do Chorwacji !!! Urocze miejsca, słońce, ciepła i czysta woda, piękne góry oraz gorące serca ludzi czekają na Was przez cały rok !!!<<
wtorek
21 sierpnia 2018r.

Kalendarium historyczne:

sierpień 805 rok

Książę Borna (810-821), który rezydował w mieście Nin w pobliżu Zadaru, przyjął chrzest z rąk duchowieństwa frankijskiego patriarchatu Akwilei, w Ninie zaś utworzono pierwsze chorwackie biskupstwo. Datę tę uznaje się jako chrzest państwa chorwackiego.

4 sierpień 1995 rok

Pod dowództwem generała Ante Gotoviny rozpoczęła się najważniejsza w wojnie ojczyźnianej operacja „Burza”, zwana matką wszystkich bitew,  gwałtowny ostrzał artyleryjski serbskiego Kninu, kontrolowanego przez samozwańczą Republikę Serbskiej Krajiny. Po walkach, które trwały zaledwie kilka dni Krajinę przyłączono na stale do Chorwacji.

Aktualności

spotkanie rektorów krakowskich uczelni z rektorami chorwackich uczelni w Osijeku
01.06.2018r.

W dniach 29-30 maja br. w Osijeku miało miejsce po raz drugi spotkanie Kolegium Rektorów Szkól Wyższych Krakowa z Konferencją Chorwackich Rektorów. Spotkanie rektorów miało na celu nawiązanie  szerszej współpracy pomiędzy uczelniami z Polski i Chorwacji. Pierwsze spotkanie rektorów odbyło się w maju 2015 roku w Krakowie. Inicjatorem, współorganizatorem i koordynatorem obu tych spotkań jest konsul honorowy Republiki Chorwacji w Krakowie Paweł Włodarczyk, który z uczelniami krakowskimi przygotował zestaw bardzo interesujących propozycji do współpracy z uczelniami chorwackimi. W trakcie spotkania podpisano 3 umowy o współpracy pomiędzy uniwersytetami  oraz 11 umów dotyczących konkretnych projektów. Rektorzy z Krakowa mieli okazję uczestniczyć w uroczystej akademii z okazji święta Uniwersytetu w Osijeku - Dies Academicus.


Spotkannie rektorów krakowskich uczelni z senatem Uniwersytetu w Osijeku i z konsulem honorowym

W trakcie tej akademii rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie prof. dr hab. Andrzej Chochół wystąpił z krótkim przemówieniem w imieniu wszystkich rektorów z Krakowa, skierowanym do władz uczelni, pracowników naukowych i studentów. Przygotowany bogaty program przez uniwersytet w Osijeku wypełnił całkowicie pobyt rektorów z Krakowa. W ramach tego programu odbyło się wspólne spotkanie wszystkich rektorów z Chorwacji i z Polski, gdzie miała miejsce wymiana doświadczeń, prezentacje i podpisywanie umów, uczestnictwo w Dies Academicus, osobne spotkanie z w rektorami i dziekanami wszystkich fakultetów Uniwersytetu w Osijeku. Była okazja zwiedzić kampus uniwersytecki, znajdujący się w zabytkowej części starego miasta, rektorat, spotkać się ze studentami teatrologii, którzy przedstawili krótką scenkę ze sztuki lalkarskiej. Studenci i doktoranci mieli okazję wysłuchać wykładów rektorów z Akademii Sztuk Pięknych i Akademii Muzycznej na temat organizacji studiów doktoranckich w Polsce.

Do najciekawszych projektów, które znalazły zainteresowanie po stronie uniwersytetów chorwackich i które znalazły się w podpisanych umowach należy zaliczyć:

1. Propozycja AGH – „Projekt badania procesu zgazowania odpadów komunalnych i przemysłowych do produkcji energii”.
2. Propozycja AGH – „Projekt samowystarczalnej wyspy energetycznej w Chorwacji”.
3. Propozycja Papieskiego Uniwersytetu JPII – „Projekt o Polaku i Chorwacie, którzy są dwojgiem przyjaciół i razem potrafią zdziałać wiele".
4. Propozycja Politechniki Krakowskiej – „Przesłanki do rozwoju kolei dużych prędkości w obszarze Trójmorza”.
5. Propozycja Politechniki Krakowskiej – „Potencjał kolei w międzynarodowym transporcie ładunków na obszarze krajów Trójmorza”.
6. Propozycja Politechniki Krakowskiej – „Rola szlaków żeglugi śródlądowej w transporcie towarów w kierunkach między Morzami: Czarnym, Bałtyckim i Adriatyckim”.

W drugim dniu pobytu w Osijeku i w drodze powrotnej na lotnisko w Zagrzebiu delegacja polska miała okazję zwiedzić jedną  z najpiękniejszych katedr na południowym wchodzie Europy, katedrę św. Piotra w miejscowości Djakovo, którą w 2003 roku odwiedził papież Jan Paweł II. Gości przywitał w pałacu biskupim, bardzo serdecznie arcybiskup Duro Hranić. Katedra została wybudowana z 7 milionów czerwonych cegieł w 1882 roku, przez biskupa Josipa Juraja Strossmayera, patrona uniwersytetu w Osijeku.


Na zdjęciu: grupa krakowskich rektorów, konsul honorowy Paweł Włodarczyk i arcybiskup Duro Hranić

W podsumowaniu tej wizyty wszyscy uznali, że była ona wyjątkowo udana, zarówno pod względem merytorycznym jak i organizacyjnym. Konsul honorowy Paweł Wlodarczyk zaproponował rektorom uniwersytetów chorwackich i z Krakowa 3 spotkanie rektorów w maju w  Krakowie, 2020 roku, co zostało przyjęte przeze wszystkich uczestników gromkimi brawami.