Konsulat
Republiki Chorwacji
w Rzeczypospolitej Polskiej
Kraków
Polski (Polish) Chorwacki
>> Luka Modric napisał historię! Chorwacki kapitan zdobył Złotą Piłkę. Nagroda France Football jest zwieńczeniem kariery 33-letniego chorwackiego kapitana. Wielkie gratulacje !!!<<
niedziela
16 grudnia 2018r.

Kalendarium historyczne:

1 grudzień 1918 rok
Proklamowano zjednoczone Królestwo Serbów, Chorwatów i Słoweńców (SHS) pod berłem regenta Serbii – Aleksandra I Karadziordziewicia. Zaprzestanie działalności Komitetu Jugosłowiańskiego. Chorwacja staje się częścią Królestwa SHS.
10 grudzień 1999 rok
Śmierć pierwszego prezydenta Republiki Chorwacji Franjo Tudjmana.

Aktualności

spotkanie rektorów krakowskich uczelni z rektorami chorwackich uczelni w Osijeku
01.06.2018r.

W dniach 29-30 maja br. w Osijeku miało miejsce po raz drugi spotkanie Kolegium Rektorów Szkól Wyższych Krakowa z Konferencją Chorwackich Rektorów. Spotkanie rektorów miało na celu nawiązanie  szerszej współpracy pomiędzy uczelniami z Polski i Chorwacji. Pierwsze spotkanie rektorów odbyło się w maju 2015 roku w Krakowie. Inicjatorem, współorganizatorem i koordynatorem obu tych spotkań jest konsul honorowy Republiki Chorwacji w Krakowie Paweł Włodarczyk, który z uczelniami krakowskimi przygotował zestaw bardzo interesujących propozycji do współpracy z uczelniami chorwackimi. W trakcie spotkania podpisano 3 umowy o współpracy pomiędzy uniwersytetami  oraz 11 umów dotyczących konkretnych projektów. Rektorzy z Krakowa mieli okazję uczestniczyć w uroczystej akademii z okazji święta Uniwersytetu w Osijeku - Dies Academicus.


Spotkannie rektorów krakowskich uczelni z senatem Uniwersytetu w Osijeku i z konsulem honorowym

W trakcie tej akademii rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie prof. dr hab. Andrzej Chochół wystąpił z krótkim przemówieniem w imieniu wszystkich rektorów z Krakowa, skierowanym do władz uczelni, pracowników naukowych i studentów. Przygotowany bogaty program przez uniwersytet w Osijeku wypełnił całkowicie pobyt rektorów z Krakowa. W ramach tego programu odbyło się wspólne spotkanie wszystkich rektorów z Chorwacji i z Polski, gdzie miała miejsce wymiana doświadczeń, prezentacje i podpisywanie umów, uczestnictwo w Dies Academicus, osobne spotkanie z w rektorami i dziekanami wszystkich fakultetów Uniwersytetu w Osijeku. Była okazja zwiedzić kampus uniwersytecki, znajdujący się w zabytkowej części starego miasta, rektorat, spotkać się ze studentami teatrologii, którzy przedstawili krótką scenkę ze sztuki lalkarskiej. Studenci i doktoranci mieli okazję wysłuchać wykładów rektorów z Akademii Sztuk Pięknych i Akademii Muzycznej na temat organizacji studiów doktoranckich w Polsce.

Do najciekawszych projektów, które znalazły zainteresowanie po stronie uniwersytetów chorwackich i które znalazły się w podpisanych umowach należy zaliczyć:

1. Propozycja AGH – „Projekt badania procesu zgazowania odpadów komunalnych i przemysłowych do produkcji energii”.
2. Propozycja AGH – „Projekt samowystarczalnej wyspy energetycznej w Chorwacji”.
3. Propozycja Papieskiego Uniwersytetu JPII – „Projekt o Polaku i Chorwacie, którzy są dwojgiem przyjaciół i razem potrafią zdziałać wiele".
4. Propozycja Politechniki Krakowskiej – „Przesłanki do rozwoju kolei dużych prędkości w obszarze Trójmorza”.
5. Propozycja Politechniki Krakowskiej – „Potencjał kolei w międzynarodowym transporcie ładunków na obszarze krajów Trójmorza”.
6. Propozycja Politechniki Krakowskiej – „Rola szlaków żeglugi śródlądowej w transporcie towarów w kierunkach między Morzami: Czarnym, Bałtyckim i Adriatyckim”.

W drugim dniu pobytu w Osijeku i w drodze powrotnej na lotnisko w Zagrzebiu delegacja polska miała okazję zwiedzić jedną  z najpiękniejszych katedr na południowym wchodzie Europy, katedrę św. Piotra w miejscowości Djakovo, którą w 2003 roku odwiedził papież Jan Paweł II. Gości przywitał w pałacu biskupim, bardzo serdecznie arcybiskup Duro Hranić. Katedra została wybudowana z 7 milionów czerwonych cegieł w 1882 roku, przez biskupa Josipa Juraja Strossmayera, patrona uniwersytetu w Osijeku.


Na zdjęciu: grupa krakowskich rektorów, konsul honorowy Paweł Włodarczyk i arcybiskup Duro Hranić

W podsumowaniu tej wizyty wszyscy uznali, że była ona wyjątkowo udana, zarówno pod względem merytorycznym jak i organizacyjnym. Konsul honorowy Paweł Wlodarczyk zaproponował rektorom uniwersytetów chorwackich i z Krakowa 3 spotkanie rektorów w maju w  Krakowie, 2020 roku, co zostało przyjęte przeze wszystkich uczestników gromkimi brawami.