Konsulat
Republiki Chorwacji
w Rzeczypospolitej Polskiej
Kraków
Polski (Polish) Chorwacki
>> Luka Modric napisał historię! Chorwacki kapitan zdobył Złotą Piłkę. Nagroda France Football jest zwieńczeniem kariery 33-letniego chorwackiego kapitana. Wielkie gratulacje !!!<<
niedziela
16 grudnia 2018r.

Kalendarium historyczne:

1 grudzień 1918 rok
Proklamowano zjednoczone Królestwo Serbów, Chorwatów i Słoweńców (SHS) pod berłem regenta Serbii – Aleksandra I Karadziordziewicia. Zaprzestanie działalności Komitetu Jugosłowiańskiego. Chorwacja staje się częścią Królestwa SHS.
10 grudzień 1999 rok
Śmierć pierwszego prezydenta Republiki Chorwacji Franjo Tudjmana.

Aktualności

Finał mistrzostw świata w chorwackiej strefie kibica w Krakowie
16.07.2018r.

Awans do finału mistrzostw świata w piłce nożnej drużyny  chorwackiej spowodował, że piłkarze chorwaccy zdobyli serca polskich kibiców, którzy w znakomitej większości opowiedzieli się za wsparciem Chorwatów w ich finałowym meczu z Francuzami. Mając to na uwadze, konsul honorowy  Republiki Chorwacji w Krakowie, Paweł Włodarczyk zorganizował specjalną strefę chorwackiego kibica w Krakowie, do której zaprosił korpus konsularny, przedstawicieli samorządu lokalnego, licznych sympatyków Chorwacji i Chorwatów mieszkających w Krakowie i okolicy. W strefie chorwackiego kibica w trakcie meczu zgromadziło się około 160 osób, przybyły trzy ekipy telewizyjne (TVP, TVN i Polsat), które na bieżąco przekazywały do swoich ogólnopolskich stacji telewizyjnych radosne zachowania kibiców.


Sala chorwackich kibiców pełna Chorwatów i Polaków

Były też organizowane bezpośrednie wywiady z kibicami w trakcie i po meczu. W przerwie meczu zostały rozlosowane dwie koszulki chorwackie, piłki do gry w piłkę nożną oraz rozdane wszystkim chorwackie gadżety, serduszka, woreczki z lawendą i materiały promujące Chorwację .


losowanie chorwackich koszulek i piłek dokonał Igorek, mały sympatyk chorwackich piłkarzy

 


Radość po strzeleniu gola Francuzom przez chorwackich piłkarzy. Od lewej: dyrektor Instytutu Filologii Słowiańskiej UJ, dr hab. Magdalena Dyras, Konsul Honorowy Paweł Włodarczyk oraz Pełnomocnik Rządu Regionalnego Kurdystanu Ziyad Raoof.

Po meczu, z okazji zajęcia drugie miejsca na mistrzostwach świata konsul honorowy wzniósł toast za sukces chorwackich piłkarzy częstując wszystkich zebranych  w strefie chorwackiego kibica winem chorwackim.

W wywiadzie udzielonym dla telewizji TVP konsul honorowy podziękował wszystkim kibicom w Polsce za wsparcie we wszytskich meczach i wspaniałe kibicowanie chorwackiej drużynie.

Do zobaczenia w za cztery lata w Katarze, będzie lepiej !!!