Konsulat
Republiki Chorwacji
w Rzeczypospolitej Polskiej
Kraków
Polski (Polish) Chorwacki
>> Zapraszamy na spotkanie z polsko-chorwacką historią – „Gundulić a sprawa polska – bitwa pod Chocimiem 1621 rok w epopei Osman” – które odbędzie się o godz. 17:00, w dniu 8 lutego br. w sali audytoryjnej Kupferhaus, w Pałacu Krzysztofory, przy ul Szczepańskiej 2 w Krakowie. Zapraszamy !!!!<<
niedziela
17 lutego 2019r.

Kalendarium historyczne:

19 luty 2015 rok
Urząd prezydenta zostaje objęty przez Kolindę Grabar-Kitarović, która do tej pory pełni tę funkcję.

Aktualności

Występ chorwackiej pianistki Mia Pećnik w konsulacie Republiki Chorwacji w Krakowie
10.09.2018r.

Na zaproszenie konsula honorowego Republiki Chorwacji Pawła Włodarczyka gościła w Krakowie razem ze swoimi rodzicami młoda, 18-letnia, niezwykle utalentowana chorwacka pianistka Mia Pećnik z Zagrzebia. Uczestniczyła w Międzynarodowym Festiwalu Młodych Talentów, który został zorganizowany po raz XVIII w Krakowie. Mia Pećnik uczestniczyła w tym festiwalu jako gość specjalny i wystąpiła na zakończenie tego festiwalu. Koncert Mia Pećnik spotkał się z dużym zainteresowaniem mieszkańców Krakowa, którzy wypełnili w całości salę balową konsulatu.


Na zdjęciu: koncert Mia Pećnik w konsulacie Republiki Chorwacji w Krakowie

Koncert zgromadził wielu wybitnych postaci z kręgu kultury krakowskiej. Wśród nich  między innymi koncertu wysłuchał prof. Andrzej Białko, prorektor Akademii Muzycznej w Krakowie. Na koncert przybyli też przedstawiciele korpusu konsularnego z dziekanem korpusu konsularnego, Konsul Generalna Węgier Adrienne Körmendy. Przybyli Konsulowie z Austrii, Meksyku, Pakistanu i Ukrainy. Reprezentowane były największe instytucje kulturalne Krakowa. Koncertu wysłuchali też król i marszałkowie z słynnego Bractwo Kurkowego Krakowa.


Na Na zdjęciu: Mia Pećnik i konsul honorowy Paweł Włodarczyk na scenie sali balowej konsulatu

Przyjazd do Krakowa Mia Pećnik był związany z nowo realizowanym projektem konsula honorowego, mającym na celu coroczną promocję młodych, utalentowanych artystów chorwackich w Polsce. Mia Pećnik otwiera ten projekt. Kolejnym jej występem, z inicjatywy konsulatu w Krakowie będzie koncert w Operze Śląskiej 22-go listopada 2018 roku w ramach 13. Międzynarodowym Festiwalu im. Gorczyckiego w Katowicach. Planowane są jeszcze przez konsulat dwa koncerty promujące młodą chorwacką artystkę  Mia Pećnik w Polsce, między innymi w Filharmonii w Rzeszowie. W przyszłym roku konsul honorowy planuje zaprosić do Krakowa kolejną młodą lub młodego utalentowanego muzyka.


Na zdjęciu: Mia Pećnik i konsul honorowy Paweł Włodarczyk na tle Chorwackiego Oratorium w Sanktuarium Jana Pawła II

Młoda pianistka i jej rodzice mieli okazję, w towarzystwie konsula honorowego, zwiedzić zabytkowy Kraków oraz Centrum i Sanktuarium Jana Pawła II, gdzie mogli zobaczyć jedyne w świecie oratorium chorwackie, przedstawiające papieża Jana Pała II, kardynała Alojzije Stepinaća, który został beatyfikowany przez papieża w sanktuarium Mariji Bistricy oraz Matkę Bożą z Dzieciątkiem z tego właśnie sanktuarium. Oratorium chorwackie powstało i zostało umieszczone w tym sanktuarium  z inicjatywy konsula honorowego.