Konsulat
Republiki Chorwacji
w Rzeczypospolitej Polskiej
Kraków
Polski (Polish) Chorwacki
>> Z powodu epidemii koronawirusa biuro konsulatu Republiki Chorwacji działa w ograniczonym zakresie. W nagłych przypadkach prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy << >> Z okazji rozpoczęcia wakacji życzymy Wszystkim udanego wypoczynku, wakacyjnych przygód i niezapomnianych wrażeń<<
czwartek
29 lipca 2021r.

Kalendarium historyczne:

15 lipiec 2018 rok

Piłkarze chorwaccy wywalczyli wicemistrzostwo świata na Mundialu w Rosji. Nie udało im się zdobyć złota ale zdobyli serca i szacunek całego  świata !!!


1 lipiec 2013 rok

Chorwacja staje się 29 członkiem Unii Europejskiej. Chorwację wprowadza uroczyście Polska, która pełni prezydencję w Radzie UE.

Aktualności

Koncert Noworoczny z okazji objęcia przez Chorwację przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej
27.01.2020r.

Z okazji objęcia z dniem 1 styczna 2020 roku przez Republike Chorwacji przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej, konsulat Republiki Chorwacji w dniu 25 stycznia 2020 roku zorganizował Koncert Noworoczny. Uroczystość zgromadziła około 600 osób, która przybyła na zaproszenie konsula honorowego Pawła Włodarczyka, w tym korpus dyplomatyczny, władze polityczne i samorządowe, służby mundurowe i duchowieństwo. Przybyli przedstawicieli  uczelni, kultury, biznesu, licznych organizacji i instytucji regionu Polski Południowej. Przybyli Chorwaci, rodziny polsko-chorwackie i sympatycy Chorwacji, mieszkający w tym regionie. Uroczystość zaszczycił swoją osobą ambasador Republiki Chorwacji Tomislav Vidosević.


Na zdjęciu: dzieci ubrane w barwy narodowe Polski (Emilka), Unii Europejskiej (Pawełek) i Chorwacji (Antoś) przed rozpoczęciem uroczystości

Na zdjęciu: koncert otworzyły hymny Polski, Chorwacji i UE. Hymn chorwacki wykonał śpiewając 9-letni uczeń szkoły muzycznej w Krakowie.

To nieprzypadkowa sprawa, że ten mały kraj przewodzi dzisiaj  UE lecz dowód na znaczący chorwacki wkład w budowę i stabilność wspólnoty europejskiej i chorwacką aktywność w różnych unijnych strukturach - powiedział gospodarz wieczoru, konsul honorowy Paweł Włodarczyk, witając wszystkich przybyłych gości.

Na zdjęciu: Konsul Honorowy Paweł Włodarczyk w trakcie witania gości na Koncercie Noworocznym

Obecny na koncercie ambasador Republiki Chorwacji w Polsce Tomislav Vidosević, przedstawił w swoim wystąpieniu cele jakie postawiła sobie Chorwacja przewodząc Radzie Unii Europejskiej w pierwszej połowie 2020 roku.

Na zdjęciu: Ambasador Republiki Chorwacji Tomislav Vidosević w trakcie przemówienia z okazji prezydencji chorwackiej w Radzie UE

Przez świat muzyki pełnych wrażeń i duchowych przeżyć prowadziła nas Orkiestra Sinfonietta Cracovia z dyrygentem Mieczysławem Ungerem i z objawieniem światowej sceny muzycznej, 22-letniej chorwackiej skrzypaczki Sary Domjanić.

Na zdjęciu: Sara Domjanić w trakcie wspaniałego wykonania Pablo Sarasate – Melodie Cygańskie

W trakcie koncertu usłyszeliśmy więc wspaniałe elementy muzyki polskiej i chorwackiej, przeplatane polką, walcem, akcentami cygańskimi i węgierskimi, z nutami dobrze nam znanymi, wychodzącymi prosto z pod Polskich Tatr. Brawom Chorwackiej skrzypaczce i orkiestrze nie było końca.

Na zdj ęciu: Sara Domjanić i Sinfonietta Cracovia z dyrygentem Mieczysławem Ungerem

Bezpośrednio po koncercie gości spotkała miła niespodzianka, losowanie 5 chorwackich piłek i 5 chorwackich koszulek, będących pamiątką tego wydarzenia dla wylosowanych osób.

Wszyscy gości zaproszeni przez konsula honorowego wznieść toast winem chorwackim za pomyślność chorwackiej prezydencji i przyjaźni polsko-chorwackiej, mając możliwość oglądania wystawy "Chorwacja na fotografii" przygotowanej przez dyrektor Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej Agnieszki Puszczewicz, która wzbudziła duże zainteresowanie uczestników tego historycznego wydarzenia. W uroczystości udział wzięli również przedstawiciele Stowarzyszenia obrońców i weteranów Wojny w Obronie Ojczyzny VeDRA.

Na zdjęciu: Goście na lampce chorwackiego wina z wrażeniami z koncertu