Konsulat
Republiki Chorwacji
w Rzeczypospolitej Polskiej
Kraków
Polski (Polish) Chorwacki
>> Z powodu epidemii koronawirusa biuro konsulatu Republiki Chorwacji tymczasowo zostało zamknięte. W nagłych przypadkach prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy <<
niedziela
05 lipca 2020r.

Kalendarium historyczne:

15 lipiec 2018 rok

Piłkarze chorwaccy wywalczyli wicemistrzostwo świata na Mundialu w Rosji. Nie udało im się zdobyć złota ale zdobyli serca i szacunek całego  świata !!!


1 lipiec 2013 rok

Chorwacja staje się 29 członkiem Unii Europejskiej. Chorwację wprowadza uroczyście Polska, która pełni prezydencję w Radzie UE.

Aktualności

Obchody 100-lecia urodzin Jana Pawła II
20.05.2020r.

Z okazji 100-lecia urodzin papieża Jana Pawła II konsul honorowy Paweł Włodarczyk złożył kwiaty pod pomnikiem papieża, w sanktuarium Jana Pawła II w Krakowie. Wiązanka kwiatów reprezentuje chorwacki narodowy kwiat perunika. Kwiaty zostały złożone w obecności sympatyka chorwackich piłkarzy. W trakcie trzech swoich wizyt w Chorwacji Jan Paweł II wywarł również duży wpływ na chorwacką  społeczność sportową, w tym chorwackich piłkarzy, o czym wspominał wielokrotnie jeden z najlepszych zawodników chorwackich - bramkarz Stipe Pletikosa.

Na zdjęciu konsul honorowy Paweł Włodarczyk składa kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II przy Sanktuarium Jana Pawła II w Krakowie

Jan Paweł II był blisko związany z narodem chorwackim. Papież znał dobrze jego historię, język, miał wiele przyjaciół i bardzo interesował się sprawami chorwackimi. W czasie całej swojej posługi papieskiej wspierał naród chorwacki w uzyskaniu niepodległości i w zakończeniu wojny ojczyźnianej. Watykanuznał niepodległość Chorwacji jako jeden z pierwszych. Nie ma wątpliwości, że Jan Paweł II wyjątkowo umiłował sobie Chorwatów.

Papież odwiedził Chorwację 3 razy, w 1994, 1998 i 2003 roku, a więc w stosunkowo krótkim, postępującym po sobie czasie. Odwiedził ten mały kraj, liczący zaledwie 4,5 miliona mieszkańców, tyle samo razy co Niemcy, kraj liczący 80 mln mieszkańców.

Skąd zatem taka wrażliwość Karola Wojtyły do Chorwatów ? Papież w trakcie swoich wizyt w Chorwacji kilka razy wypowiedział słowa o jego przyjeździe z Białej Chorwacji, a ta według grupy polskich historyków istniała na terenie Południowej Polski, obejmując między innymi obszary przyległe do Wadowic. Czyżby zatem ta wyjątkowa sympatia wywodziła się z tego właśnie powodu?

Wszyscy wiemy o istnieniu Białej Chorwacji na terenie Południowej Polski. Na przełomie XIX i XX wieku z tego regionu, za chlebem emigrowały setki tysięcy ludzi. Potwierdzeniem tego faktu są dokumenty z 1911 r., znajdujące się w bibliotece Senatu USA !!! Wynika  z nich, że około 100 tys. imigrantów, którzy przybyli do USA z okolic Krakowa deklarowało swą narodowość jako Białochorwaci.

A Wadowice i ich okolice właśnie znajdują się na tym terenie. A to oznacza, że babka Jana Pawła II i jego matka mogły być, a są też tacy którzy twierdzą, że były Białochorwatkami. Nie ma jednoznacznych dowodów, że tak było, ale nie ma też dowodów zaprzeczających tej wersji. Zatem, nie można odrzucić żadnej z nich. Wiedzą o tym Chorwaci i postrzegają też Jana Pawła II jako swojego papieża.

Jan Paweł II dla narodu chorwackiego był i jest niezwykle ważną postacią, zarówno jako osoba duchowna, jak i dostojnik państwa watykańskiego. Osoba, która wywarła olbrzymi wpływ na społeczność chorwacką, nie tylko katolicką, na historię i współczesne czasy państwa chorwackiego. Jest człowiekiem, którego obecność w państwie i narodzie chorwackim jest i nie będzie nigdy zapomniana. Trudno bowiem zapomnieć „swojego papieża”.

Oddanie hołdu Janowi Pawłowi II przez Chorwatów, najogólniej mówiąc za wszystko co papież dla nich zrobił i jak ich postrzegał, doskonale widzimy w postaci niezliczonej ilości nazw placów i ulic, pomników i tablic umiejscowionych na budynkach miast i miejscowości całej Chorwacji.

Na pytanie, gdzie znajduje się największy pomnik Jana Pawła II w Chorwacji, odpowiedź brzmi:
„Największy pomnik Jana Pawła II w Chorwacji jest w sercu chorwackiego wierzącego, w sercu mieszkańca tej ziemi. Na tym pomniku jest napisane: „Janie Pawle II, kochaliśmy cię! Janie Pawle II, wciąż cię kochamy! Janie Pawle II, zawsze będziemy cię kochać ”.