Konsulat
Republiki Chorwacji
w Rzeczypospolitej Polskiej
Kraków
Polski (Polish) Chorwacki
>> Konsul Honorowy Republiki Chorwacji w Krakowie, Paweł Włodarczyk zaprasza wszystkich zainteresowanych na uroczyste obchody święta narodowego Republiki Chorwacji „Dzień Państwowości” w dniu 25 czerwca 2018 roku, na Rynek Główny w Krakowie<<
sobota
23 czerwca 2018r.

Aktualności

Otwarcie wystawy prac plastycznych dzieci z Śibenika
04.04.2011r.

W dniu 2 kwietnia 2011 roku w galerii oo. Pijarów w Krakowie, w krypcie kościoła przy ul Pijarskiej 2 została otwarta wystawa prac dzieci z Chorwacji z rejonu Śibenika. Organizatorem tej wystawy był Komitet Polska-Chorwacja Dystryktu 2230 Rotary International oraz Kluby RC Rotary Kraków i RC Śibenik. W otwarciu wystawy uczestniczyło kilkadziesiat osób  w tym przedstawiciele z Chorwacji. O ideii wystawy poinformował Przewodniczący Komitetu Polska-Chorwacja pan Marian Demel. Głos zabrał również zaproszony na tę wystawę Konsul Honorowy Republiki Chorwacji pan Paweł Włodarczyk.

 

Przpomniał wszystkim o korzeniach polsko-chorwackich i o potrzebie zbliżania się narodów wspólnej Europy, w tym  szczególnie Chorwatów z Polakami i innymi narodami UE. A wszystko to w aspekcie przyjęcia Republiki Chorwacji do Uni Europejskiej, które prawdopodobnie nastąpi w tym roku, za prezydencji Polski. Ojciec Rektor Tomasz Jędruch, który udostepnił Galerię oo.Pijarów na potrzebę wystawy przypomniał wszystkim o historii zakonu i roli jaką odegrał w edukacji społeczeństw, a szczególnie jego roli w Krakowie. Na koniec części oficjalnej głos zabrał prof. Pavo Roca z Śibenika, dzięki któremu wystawa ta została przygotowana. Przy spożywaniu chorwackiego chrustu i degustacji chorwackiego wina można było podziwiać prace niezwykle utalentowanych, z dużą wyobraźnią, chorwackich dzieci z Śibenika.

*****