Konsulat
Republiki Chorwacji
w Rzeczypospolitej Polskiej
Kraków
Polski (Polish) Chorwacki
>> 15 stycznia 1992 roku, dwa dni po uznaniu Chorwacji przez Watykan (papieża Polaka – Jana Pawła II) jako niepodległego państwa, 12 państw EWG (współczesnej UE) oraz Polska, Norwegia, Austria i Węgry uznały również niepodległość Chorwacji.<< >> Konsul Honorowy Republiki Chorwacji w Krakowie oraz dyrektor MDK „Koszutka” w Katowicach zapraszają na wernisaż wystawy “Chorwackie Niematerialne Dziedzictwo Kulturowe na listach UNESCO”. <<
środa
24 stycznia 2018r.

Aktualności

Otwarcie wystawy prac plastycznych dzieci z Śibenika
04.04.2011r.

W dniu 2 kwietnia 2011 roku w galerii oo. Pijarów w Krakowie, w krypcie kościoła przy ul Pijarskiej 2 została otwarta wystawa prac dzieci z Chorwacji z rejonu Śibenika. Organizatorem tej wystawy był Komitet Polska-Chorwacja Dystryktu 2230 Rotary International oraz Kluby RC Rotary Kraków i RC Śibenik. W otwarciu wystawy uczestniczyło kilkadziesiat osób  w tym przedstawiciele z Chorwacji. O ideii wystawy poinformował Przewodniczący Komitetu Polska-Chorwacja pan Marian Demel. Głos zabrał również zaproszony na tę wystawę Konsul Honorowy Republiki Chorwacji pan Paweł Włodarczyk.

 

Przpomniał wszystkim o korzeniach polsko-chorwackich i o potrzebie zbliżania się narodów wspólnej Europy, w tym  szczególnie Chorwatów z Polakami i innymi narodami UE. A wszystko to w aspekcie przyjęcia Republiki Chorwacji do Uni Europejskiej, które prawdopodobnie nastąpi w tym roku, za prezydencji Polski. Ojciec Rektor Tomasz Jędruch, który udostepnił Galerię oo.Pijarów na potrzebę wystawy przypomniał wszystkim o historii zakonu i roli jaką odegrał w edukacji społeczeństw, a szczególnie jego roli w Krakowie. Na koniec części oficjalnej głos zabrał prof. Pavo Roca z Śibenika, dzięki któremu wystawa ta została przygotowana. Przy spożywaniu chorwackiego chrustu i degustacji chorwackiego wina można było podziwiać prace niezwykle utalentowanych, z dużą wyobraźnią, chorwackich dzieci z Śibenika.

*****