Konsulat
Republiki Chorwacji
w Rzeczypospolitej Polskiej
Kraków
Polski (Polish) Chorwacki
>> Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, pełnych wiary i nadziei, pogody ducha oraz radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w gronie rodziny i przyjaciół, wszystkim współpracownikom i miłośnikom Chorwacji życzy Konsul Honorowy Republiki Chorwacji w Krakowie Paweł Włodarczyk <<
sobota
20 kwietnia 2019r.

Kalendarium historyczne:

11 kwiecień 1992 rok
Polska i Chorwacja nawiązują stosunki dyplomatyczne.
1 kwiecień 2008 rok

Chorwacja staje się członkiem Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego, czyli NATO. Jako członek NATO Chorwacja współodpowiada za stabilność międzynarodowych projektów i uczestniczy w misjach pokojowych na całym świecie.

 

Aktualności

14.04.2019r.

Na Rynku Głównym Krakowie, w sobotę 13 kwietnia, otwarto uroczyście tradycyjne Targi Wielkanocne. Był to jednocześnie Dzień Chorwacki, zorganizowany przez konsulat Republiki Chorwacji w Krakowie. Targi Wielkanocne otworzył prezydent miasta Krakowa prof. Jacek Majchorwski, w towarzystwie ambasadora Republiki Chorwacji Tomislava Vidosevića, żupana Koprivničko-Križevačka Županiji z północnej Chorwacji, Darko Korena i konsula honorowego Chorwacji Pawła Włodarczyka. Na Tradycyjnie na Targi Wielkanocne, które trwać będą do Świat Wielkanocnych, co roku przybywa tysiące mieszkańców Krakowa i z okolic oraz turystów zagranicznych.

Wielką atrakcją Targów Wielkanocnych były chorwackie „pisaniece od srca”, których to wystawa została zorganizowana po raz pierwszy w takiej liczbie przez Koprivničko-Križevačka Županiję.

Na zdjęciu: Chorwackie pisanice na Rynku Głównym w Krakowie przygotowane do zwiedzania przez mieszkańców Krakowa

14.04.2019r.

W dniu 12 kwietnia w głównym holu urzędu miasta Krakowa została otwarta wystawa obrazów malarzy ludowych z żupani Koprivničko-Križevačkiej, leżącej w północnej Chorwacji. Otwarcia wystawy dokonał żupan Koprivničko-Križevačkiej Żupani Darko Koren, w towarzystwie prezydenta miasta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego, ambasadora Republiki Chorwacji Tomislava Vidosevića oraz konsula honorowego Pawła Włodarczyka.

Na zdjęciu:prezydent miasta Krakowa w towarzystwie ambasadora i żupana oglądają wystawę malarstwa artystów ludowych z żupani Koprivničko-Križevačkiej

11.04.2019r.

Podczas Europejskiego Kongresu Samorządowego miał miejsce zróżnicowany program, na który składało się siedem ścieżek tematycznych, obejmujących ponad 80 wydarzeń: bloków programowych, raportów, paneli, warsztatów, wykładów, prezentacji. Udział wzięło kilka tysięcy osób z kraju i z Europy. Chorwację reprezentowało 9 osób z różnych instytucji samorządowych działających w tym kraju. W panelu dyskusyjnym „Centra wolne od samochodów. Praktyka miast europejskich” Pani Darinka Jug reprezentująca miasto Zagrzeb i ZG Cycle Unit, miała  własną niezwykle ciekawą prezentację zatytułowaną I Ride for Zagreb, Future is Now! Na zaproszenie organizatora kongresu w konferencji wziął również udział konsula honorowy Paweł Włodarczyk.

Na zdjęciu: Darinka Jug i konsul honorowy Paweł Włodarczyk na V Europejskim Kongresie Samorządów w Krakowie

04.04.2019r.

W dniach 1-2 kwietnia w Zagrzebiu zostało zorganizowane przez konsulat Republiki Chorwacji w Krakowie spotkanie Chorwackiej Izby Gospodarczej z Małopolską Izbą Rolniczą z Krakowa. Ze strony chorwackiej uczestniczył prezes izby Mladen Jakopović z członkami zarządu Izby, podobnie jak ze strony polskiej, z której uczestniczył prezes izby Ryszard Czaicki z członkami zarządu Izby. Spotkanie zostało zorganizowane z inicjatywy i przy współpracy konsula honorowego Republiki Chorwacji Pawła Włodarczyka.

Na zdjęciu: zarządy obu izb rolniczych z konsulem honorowym omawiają sytuację rolnictwa w obu krajach.

11.02.2019r.

Konsulat Republiki Chorwacji w Krakowie zainicjował w tym roku cykl spotkań, zatytułowany „Polsko-Chorwackie Spotkania Historyczno-Literackie”. Pierwsze z tego cyklu spotkanie odbyło się 9 lutego, w siedzibie Muzeum Miasta Krakowa i zostało zatytułowane „Ivan Gundulić a sprawa polska –  bitwa pod Chocimiem 1621 w epopei Osman”. Do współpracy w tym temacie Konsul Honorowy Paweł Włodarczyk zaprosił krakowskie „Bractwo Kurkowe” oraz Instytut Filologii Słowiańskiej UJ.

Na zdjęciu: Konsul Honorowy Paweł Włodarczyk w towarzystwie współpracującego krakowskiego Bractwa Kurkowego

02.02.2019r.

W dniu 1 lutego, w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego odbyło się spotkanie Konsula Honorowego Republiki Chorwacji Pawła Włodarczyka z nowymi władzami województwa małopolskiego - z Witoldem Kozłowskim, marszałkiem Województwa Małopolskiego i Tomaszem Urynowiczem, wicemarszałkiem Małopolski. Celem spotkania było zapoznanie władz województwa z dotychczasową działalnością konsulatu oraz przedstawienie i omówienie propozycji współpracy na najbliższy rok.


Stoją od lewej: Katarzyna Sobczak - kierownik zespołu współpracy międzynarodowej UMWM, Witold Kozłowski - marszałek Województwa Małopolskiego, Paweł Włodarczyk - Konsul Honorowy Republiki Chorwacji oraz Tomasz Urynowicz - wicemarszałek Małopolski

30.01.2019r.

W Krakowie z inicjatywy konsula Honorowego Pawła Włodarczyka zostało zorganizowane spotkanie dyrektor Biblioteki Publicznej w Opatiji Suzany Šturm – Kržić z dyrektor Biblioteki Miejskiej w Zakopanem Bożeną Gąsienicą.  Okazją do spotkania była zorganizowana 28 stycznia, międzynarodowa konferencja „Oferta bibliotek a dostępność odbioru kultury”, zorganizowana przez Bibliotekę Miejską w Krakowie i Miasto Kraków, w której uczestniczyły przedstawicielki biblioteki miejskiej w Opatiji. „Biblioteka publiczna Opatiji – nisza dla wszystkich potrzebujących” to referat wygłoszony przez Martinę Juragę, pracownika biblioteki w Opatiji.


Na zdjęciu od lewej: Maritna JUraga i Suzana Šturm-Kržić z Biblioteki Miejskiej w Opatiji, Bożena Gąsienica z Biblioteki Miejskiej w Zakopanem i konsul honorowy Paweł Włodarczyk

Inicjatywa konsula honorowego ma na celu rozpoczęcie współpracy pomiędzy bibliotekami i zbliżenie różnych instytucji obu miast, Zakopanego i Opatiji, zmierzające do podpisania umowy partnerskiej.

25.01.2019r.

Jak co roku władze samorządowe województw małopolskiego i śląskiego oraz miast Krakowa i Katowic spotykają się na noworocznych spotkaniach z korpusem konsularnym, działającym w tym regionach. Oprócz składanych sobie życzeń, wysłuchaniu noworocznych koncertów i degustacji regionalnych dań jest okazja do rozmów na temat współpracy w nadchodzącym roku.

Korpus konsularny z wojewodą śląskim i marszałkiem śląskim, z tyłu Zespół Piesni i Tańca Śląsk w Holu Sejmu Śląskiego w Katowicach

17.12.2018r.

Tradycyjnie, pod koniec każdego roku, w siedzibie konsulatu Republiki Chorwacji w Krakowie, organizowane jest przez konsula honorowego Pawła Włodarczyka Spotkanie Wigilijne dla rodzin chorwackich, sympatyków Chorwacji i korpusu konsularnego Polski Południowej.

Licznie zgromadzeni goście na tradycyjnym Spotkaniu Wigilijnym organizowanym przez Konsula Honorowego

30.11.2018r.

W dniu 29 listopada 2018 roku został odebrany przez konsula honorowego pomnik poległych chorwackich żołnierzy w czasie I wojny światowej, leżących na cmentarzu wojennym nr 384 w Krakowie-Łagiewnikach. Na cmentarzu tym znajdują się groby 266 żołnierzy z kilkunastu obecnych krajów, walczących w czasie I wojny światowej oraz groby kilkunastu żołnierzy chorwackich. Cmentarz znajduje się w wyjątkowym miejscu, bo sąsiaduje z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, światowego centrum pielgrzymkowego. Cmentarz został całkowicie odrestaurowany w roku 2016 przez instytucje państwowe. Z racji bliskości sanktuarium jest często odwiedzany głównie przez wycieczki szkolne i pielgrzymów.


Zdjęcie: pomnik poległych żołnierzy chorwackich w Krakowie

Pomnik został wybudowany z inicjatywy ambasador dr Andrei Bekić, według starań i projektu konsula honorowego Pawła Włodarczyka, zatwierdzonego przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie. Swoją architekturą nawiązuje do cokołów z krzyżami, stojących na mogiłach poległych żołnierzy.

23.11.2018r.

Mieszkańcy Śląska, mieli okazję wysłuchać fantastyczny koncert fortepianowy młodej, niezwykle utalentowanej chorwackiej pianistki Mia Pećnik. Koncert odbył się 22 listopada w Operze Śląskiej w Bytomiu i zgromadził pełną salę słuchaczy. Mia Pećnik wystąpiła z koncertem w ramach zorganizowanego po raz 13  Międzynarodowego Festiwalu im G. Gorzyckiego. Patronat nad koncertem objął konsul honorowy Paweł Włodarczyk.


Na zdjęciu: Mia Pećnik w trakcie koncertu w Operze Śląskiej

14.11.2018r.

W dniu 11 listopada, dokładnie w święto narodowe Polski - „Dzień Niepodległości” i w główny dzień obchodów 100-nej rocznicy odzyskania niepodległości Polski, zorganizowany został koncert Cantate Domino in Croatia et Polonia. W koncercie wystąpili wspólnie chorwacki Croatian Baroque Ensemble oraz polski Octava Ensemble. Przed koncertem konsul honorowy Paweł Włodarczyk wygłosił okazjonalną mowę dotyczącą polsko-chorwackich relacji, nawiązującą do pobytu w Opatiji Józefa Piłsudzkiego, twórcy niepodległego państwa polskiego.

Na zdjęciu: razem oba zespoły, dyrektor festiwalu Adam Wesołowski i konsul honorowy Paweł Włodarczyk

12.11.2018r.

Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości Polski 10 listopada wojewoda małopolski Piotr Ćwik wydał uroczyste przyjęcie, które odbyło się w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach w Krakowie. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, polityki, nauki, kultury, biznesu oraz administracji. Podczas spotkania wojewoda uhonorował niektórych przedstawicieli korpusu dyplomatycznego, w tym konsula honorowego Republiki Chorwacji, pana Pawła Włodarczyka pamiątkowym Medalem Stulecia Odzyskania Niepodległości, za aktywność w budowaniu relacji między obu krajami.


Na zdjęciu: goście zgromadzeniu na uroczystym przyjęciu w galerii Sztuki XIX wieku w krakowskich Sukiennicach

28.10.2018r.

W nowo tworzonym parku miejskim, w dzielnicy Branice w Krakowie, zostało posadzone drzewko o imieniu „Zagrzeb”. Młody, kilkunastoletni dąb został posadzony osobiście przez konsula honorowego Republiki Chorwacji w Krakowie, Pawła Włodarczyka. Z inicjatywy prezydenta miasta Krakowa, prof. Jacka Majchrowskiego, na 100-lecie niepodległości Polski, przypadające 11 listopada tego roku, zostało posadzonych 100 drzewek w kształcie zarysu Polski.


Z lewej: konsul honorowy Paweł Włodarczyk sadzi drzewko o nazwie „Zagrzeb”. Z prawej: prezydent miasta Krakowa prof. Jacek Majchrowski z konsulem honorowym Chorwacji Pawłem Włodarczykiem przy posadzonym dębie „Zagrzeb”.

23.10.2018r.

W dniu 22 października br w słynnym Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego, odbyły się główne uroczystości obchodów 200-lecia istnienia slawistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, najstarszej slawistyki w Polsce, gromadząc gości z całej Polski i z zagranicy. Między innymi obecny był ambasador Bułgarii Emil Yalnazov oraz Konsul Generalny Republiki Słowackiej Tomáš Kašaj. Ze strony chorwackiej udział wziął kierownik Katedry Języka i Literatury Polskiej na Uniwersytecie w Zagrzebiu prof. Dalibor Blażina. Ambasadę Republiki Chorwacji reprezentowali Chargés d’affaires ad  interim Tiha Dabac Golubić, która w swoim wystąpieniu pogratulowała slawistom tej pięknej rocznicy oraz Konsul Honorowy Chorwacji w Krakowie Paweł Wlodarczyk.

Na uroczystość przybyli slawiści z Polski i z zagranicy

Strona 1 z 16  | > | >>