Konsulat
Republiki Chorwacji
w Rzeczypospolitej Polskiej
Kraków
Polski (Polish) Chorwacki
>> Zapraszamy już teraz do Chorwacji !!! Urocze miejsca, słońce, ciepła i czysta woda, piękne góry oraz gorące serca ludzi czekają na Was przez cały rok !!! <<
środa
29 czerwca 2022r.

Kalendarium historyczne:

25 czerwca 1991 rok

Parlament chorwacki proklamuje niepodległość, a Jugosławia (de facto  Serbia) – rozpoczyna wojnę z Chorwacją, na kilku frontach. Wybuchają ciężkie walki. 180-tysięczna ludowa armia jugosłowiańska, wyposażona w dwa tysiące czołgów i zdominowana przez serbskich komunistów, rozpoczęła interwencję wojskową w Chorwacji.

 

7 czerwca 879 rok

Obchodzony w Chorwacji jako Chorwacki Dzień Dyplomacji, wtedy to papież Jan VIII wysłał list do chorwackiego księcia Branimira, uznając jego ziemskie rządy nad Chorwacją, który stanowiło pierwsze międzynarodowe uznanie Chorwacji jako suwerenne i niezależne państwo.

Aktualności

Spotkanie noworoczne z prezydentem Krakowa prof. Jackiem Majchrowskim
15.01.2022r.

Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski spotkał się z krakowskimi dyplomatami. Noworoczne spotkanie z korpusem konsularnym w dniu 13 stycznia br. odbyło się, jak tradycja nakazuje, w kolejnym niezwykle ciekawym miejscu Krakowa.  Tym razem w nowym, odrestaurowanym miejscu oddziału Muzeum Fotografii MuFo przy ul. Rakowickiej w Krakowie.

Na zdjęciu: nowa siedziba Muzeum Fotografii w Krakowie

Po przemówieniach noworocznych prezydenta Jacka Majchrowskiego, przewodniczącego Rady Miasta Krakowa Rafała Komarewicza oraz dziekana krakowskiego korpusu konsularnego Michaela Großa, wszyscy zebrani wznieśli noworoczny toast za pomyślność Krakowa i państw reprezentowanych przez konsulów oraz ich mieszkańców. Było też miejsce i czas na rozmowy między uczestnikami spotkania.