Konsulat
Republiki Chorwacji
w Rzeczypospolitej Polskiej
Kraków
Polski (Polish) Chorwacki
>> Zapraszamy już teraz do Chorwacji !!! Urocze miejsca, słońce, ciepła i czysta woda, piękne góry oraz gorące serca ludzi czekają na Was przez cały rok !!! <<
środa
29 czerwca 2022r.

Kalendarium historyczne:

25 czerwca 1991 rok

Parlament chorwacki proklamuje niepodległość, a Jugosławia (de facto  Serbia) – rozpoczyna wojnę z Chorwacją, na kilku frontach. Wybuchają ciężkie walki. 180-tysięczna ludowa armia jugosłowiańska, wyposażona w dwa tysiące czołgów i zdominowana przez serbskich komunistów, rozpoczęła interwencję wojskową w Chorwacji.

 

7 czerwca 879 rok

Obchodzony w Chorwacji jako Chorwacki Dzień Dyplomacji, wtedy to papież Jan VIII wysłał list do chorwackiego księcia Branimira, uznając jego ziemskie rządy nad Chorwacją, który stanowiło pierwsze międzynarodowe uznanie Chorwacji jako suwerenne i niezależne państwo.

Aktualności

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej kobiet do lat 17 w Krakowie
25.03.2022r.

W dniach 24- 30 marca w Krakowie odbywają się grupowe eliminacje do mistrzostwa Europy w piłce nożnej kobiet U17. W grupie tej spotkały się drużyny z Polski, Chorwacji, Anglii i Francji.
Grupa ta jest oceniana przez fachowców jako jedna z najsilniejszych. Pierwszym meczem, w którym grę oglądał Konsul Honorowy Paweł Włodarczyk był mecz Polska-Chorwacja. Młoda drużyna chorwacka, zbierająca doświadczenia, niestety przegrała z drużyną polską wysoko, bo 5:0.

Na zdjęciu: moment rozpoczęcia meczu na boisku klubu RKS Garbarnia w Krakowie

Jak wyjaśnił konsulowi kierownik ekipy chorwackiej Boris Durlen, słaba postawa drużyny chorwackiej wynika między innymi z braku kilku czołowych zawodniczek, które zostały oddelegowane do drużyny chorwackiej U19.
Na zdjęciu od lewej: wiceprezes MZPN Bartosz Ryt, asystent Konsula Honorowego Katarzyna Wójcik, Konsul Honorowy Paweł Włodarczyk oraz prezes MZPN Ryszard Kołtun.