Konsulat
Republiki Chorwacji
w Rzeczypospolitej Polskiej
Kraków
Polski (Polish) Chorwacki
>> Zapraszamy już teraz do Chorwacji !!! Urocze miejsca, słońce, ciepła i czysta woda, piękne góry oraz gorące serca ludzi czekają na Was przez cały rok !!! <<
środa
29 czerwca 2022r.

Kalendarium historyczne:

25 czerwca 1991 rok

Parlament chorwacki proklamuje niepodległość, a Jugosławia (de facto  Serbia) – rozpoczyna wojnę z Chorwacją, na kilku frontach. Wybuchają ciężkie walki. 180-tysięczna ludowa armia jugosłowiańska, wyposażona w dwa tysiące czołgów i zdominowana przez serbskich komunistów, rozpoczęła interwencję wojskową w Chorwacji.

 

7 czerwca 879 rok

Obchodzony w Chorwacji jako Chorwacki Dzień Dyplomacji, wtedy to papież Jan VIII wysłał list do chorwackiego księcia Branimira, uznając jego ziemskie rządy nad Chorwacją, który stanowiło pierwsze międzynarodowe uznanie Chorwacji jako suwerenne i niezależne państwo.

Aktualności

Polsko-chorwacki koncert w Filharmonii Krakowskiej z okazji 30-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych
11.04.2022r.

W sobotę, w dniu 9 kwietnia, w przeddzień 30-tej rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Chorwacją konsulat Republiki Chorwacji w Krakowie zorganizował uroczysty koncert w Filharmonii Krakowskiej. Gościem specjalnym był Minister Spraw Zagranicznych i Europejskich Republiki Chorwacji Gordan Grlić Radman., który przebywał wcześniej z chorwacką delegacją w Polsce, w Warszawie i w Krakowie.

Na zdjęciu: sala Filharmonii Krakowskiej wypełniona co do jednego miejsca

Koncert odbył się pod patronatem ministra spraw zagranicznych Republiki Chorwacji dr Gordana Grlić Radmana, ministra spraw zagranicznych Rzeczpospolitej Polskiej Zbigniewa Raua i marszałka województwa małopolskiego Witolda Kozłowskiego.

Na zdjęciu: Konsul Honorowy Paweł Włodarczyk wita zaproszonych gości

Na zdjęciu: Minister Spraw Zagranicznych i Europejskich Republiki Chorwacji Gordan Grlić Radman zwraca się do gości i ocenia 30 lat wzajemnych stosunków dyplomatycznych

W programie usłyszeliśmy słynne „Cztery pory roku” (Le quattro stagioni), Antonio Vivaldiego, a koncert wykonał chorwacki skrzypek Martin Krpan wspólnie z Zespołem Instrumentalnym Filharmoników Krakowskich.

Na zdjęciu: chorwacki skrzypek Martin Krpan wspólnie z Zespołem Instrumentalnym Filharmoników Krakowskich.

W koncercie uczestniczyło wielu znamienitych gości z wojewodą Łukaszem Kmitą, zastępcą prezydenta miasta Krakowa Jerzym Muzykiem, przedstawicielami wielu instytucji miejskich i wojewódzkich oraz grono sympatyków tej muzyki i Chorwacji. Obecni byli również chorwaccy i polscy parlamentarzyści z Chorwacko-Polskiej Grup Parlamentarnych z ich przewodniczącymi Marko Milanovićem Litre i Tomaszem Głogowskim. Wystarczy powiedzieć, że na sali brakowało wolnych krzeseł a liczy ona 700 miejsc.

Na zdjęciu: wojewoda małopolski Łukasz Kmita przemawia w imieniu rządu polskiego

Na zdjęciu:wiceprezydent miasta Krakowa Jerzy Muzyk składa gratulacje w imienu władz miasta Krakowa

Na zdjęciu: ambasador Tomislav Vidošević przedstawia obecną sytuację w relacjach chorwacko-polskich

Po koncercie, w Sali Złotej Filharmonii Krakowskiej czekała dla uczestników koncertu niespodzianka. To wyjątkowy obraz kobiety chorwackiej w sukni uszytej z najciekawszych miejsc chorwackich, zarówno historycznych jak i turystycznych. Obraz wykonany i podarowany przez artystów Homaland Reflections wzbudził wielkie zainteresowanie obecnych, którzy wyrazili swój podziw wykonując wspólne zdjęcia na tym spotkaniu.

Na zdjęciu: odsłonięcie obrazu kobiety chorwackiej w sukni uszytej z najciekawszych miejsc chorwackich, zarówno historycznych jak i turystycznych


Na zdjęciu: wojewoda małopolski Łukasz Kmita i Minister Spraw Zagranicznych i Europejskich Republiki Chorwacji Gordan Grlić Radman

Na zdjęciu: Konsul Honorowy Paweł Włodarczyk,rzecznik w służbie spraw zagranicznych Lovorka Simicević, Sekretarz w Gabinecie Ministra Lara Romano, Minister Spraw Zagranicznych i Europejskich Republiki Chorwacji Gordan Grlić Radman i Naczelnik Wydziału do spraw państw europejskich Ines Troha

Na zdjęciu: toast winem chorwackim za pomyślność obu narodów

Wieczorem, po koncercie mieszkańcy Krakowa i Chorwaci przebywający w Krakowie mieli wyjątkową okazję zobaczyć wyświetlane na Arenie Tauron w barwach chorwackich godło Chorwacji i napisy w języku chorwackim i polskim, informujące o 30-leciu nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy obu zaprzyjaźnionymi krajami i narodami – polskim i chorwackim.